Днес е международният ден на чийзкейка!
от Kulinar.bg | 30 юли 2014
Каква е историята на чийзкейка и няколко любими рецепти

Днес е международният ден на чийзкейка! Един от най-любимите ни сладкиши чества съществуването си, а ние смятаме задължително да му направим "компания".

 

За да му отдадем заслужената почит, ще си направим (или поръчаме) вкусен чийзкейк, който ще изядем в името на солено-сладкия десерт.

 

Преди да се насладим на уникалния му вкус обаче, ще ви припомним за дълголетната история на чийзкейка. Тя е впечатляваща като времеви период и респектираща като факти.

 

Знаем, че вече бързате да похапнете порция от сладкиша, но преди това вижте кои са най-интересните събития около него.

 

История на чийзкейка

 

Оказва се, че за първи път сладкишът е приготвен през далечната 776 г. пр. Хр. Съществуват различни легенди за появата на чийзкейка, но устояла на времето и доказана теория е само тази, че рецептата се заражда в Гърция.

 

Десертът е бил приготвен за първи път по време на Олимпийските игри в Древна Елада. Името "чийзкейк" дори се среща в книга, написана от прочутия гръцки лекар Аегимус, посветена на изкуството на приготвянето му.

 

Макар към днешна дата чийзкейкът да е известен като американски сладкиш, е интересно да разберем, че едва векове, след като се появява в Гърция, се пренася в Америка. Според историческите факти, появата му е плод на изобретяването на пастьоризираното сирене през 1912 г.

 

Благодарение на неузрялото, но в същото време достатъчно наситено и кремообразно сирене вече е било възможно рецептата да бъде приготвяна и в Америка.

 

Начини на приготвяне в различните страни

 

Традициите, вплитащи се в чийзкейка, залегнали още от древността, в времето са обогатили вкусовите му качества.

 

Днес десертът е популярен по целия свят и буквално е любим на милиони хора от всички краища.

 

Обикаляйки по света, чийзкейкът постоянно бива обогатяван с различни нови техники и продукти. Всяка култура дава нещо от себе си, за да направи сладкиша още по-вкусен.

 

Италианците например използват сирене рикота за кремообразната смес. Ние, българите, както и американците, пък обичаме да използваме крема сирене.

 

В Южна Америка хората предпочитат да използват традиционното си сладко от гуава (плод характерен за региона, с наподобяващ вкус на круша и ягода).

 

Още една разлика в приготовлението е, че чийзкейкът може да бъде поднесен както печен, така и суров.

 

Великобританците например предпочитат суровия вариант, като за приготвянето му използват натрошени бисквити и плодове от компот.

 

За отпразнувате качествено международния ден на чийзкейка, вижте няколко рецепти, с които ще го направите по наистина автентичен начин:


Лесен ягодов чийзкейк

 

Малинов чийзкейк с бял шоколад

 

Лимонов чийзкейк

 

Шоколадов чийзкейк

 

Чийзкейк с боровинки

 

Ягодов чийзкейк без печене

Рецепти