Диетата на таткото - генетично важна за зародиша
от Kulinar.bg | 16 декември 2013
Изследване показва важността на фолиевата киселина и за бащата

Здравето на още нероденото бебе винаги се е свързвало пряко със здравето на майката.

 

Здравословното състояние на оргазнизма пък, по принцип, пряко зависи от храната и начина на хранене.

 

Ново научно изследване реши да наблегне на важността на бащината диета и ефектите, които оказва върху зародиша, съобщава Calgary Herald.

 

Дежурен съвет към всички бременни жени е да приемат достатъчно количество витамин B9, познат като фолиева киселина.


Той се открива в зеленолистните, зърнените култури, плодовете и различните видове месо. Приема се с цел предотвратяване спонтанни аборти и дефекти в новороденото.

 

Начинът, по който навиците в храненето на бащата оказва влияние върху бебето, не е разглеждан подробно досега. Тази видима грешка е поправена от екип, ръководен от репродуктивния специалист Сара Киминс, на канадския университет МакГил, провел изследване по темата.

 

Киминс набляга на факта, че няма как бебешкото състояние да е изцяло зависимо от това на майката. Ето защо настоящето проучване цели да проследи ефектите, които бащата може да окаже върху формирането на вродени дефекти.

 

Екипът набляга на вниманието, което всеки бъдещ татко трябва да отдели при селектирането на храните, които всекидневно консумира. Точно както правят жените.

 

В клинично изследване върху мишки, чиито резултати са публикувани в журнала Природни комуникации (Nature Communications), учените откриват, че диетата при мъжки мишки, бедна на фолиева киселина, води до повишен риск от формирането на вродени дефекти в поколението. Този резултат е сравнен с диета, богата на въпросния витамин.

 

Киминс и екипът й буквално са изумени от дефектите в ембрионите – никой не е очаквал, че зародишите ще реагират така на бащина диета, бедна на фолиева киселина.

 

Проявените аномалии определено са стряскащи – гръбначни малформации, челюстни дефекти, изкривени крака.

 

При хората, около 3% от децата се раждат с някакъв вроден дефект, като причините за този процент не са изцяло изследвани.


При изследваните ембриони на мишки, неправилната бащина диета е довела до 4% вродени аномалии.

 

Изследователите напомнят, че мъжката сперма има своя "памет", която "съдържа" влиянието на околната среда, както и ефектите от диетата. Те проличават в епигенома, или съвкупността от химичните модификации на ДНК встрани от гените. Науката, която подробно се занимава с тези влияния, се нарича епигенетика.

 

Следващата стъпка на специалистите е да започнат съвместна работа с клиника по плодовитостта, за да проследят в реални условия гореспоменатите взаимовръзки.

Рецепти