Нутригенетика и нутригеномика - за връзката между храната и гените
от Мартина Николова | 09 ноември 2013
Две направления, които показват как гените и храната си влияят взаимно

Здравословното хранене е тема, която занимава учените по света все по-задълбочено. Особено след като най-сериозните бичове на съвременното ни общество са болести, като диабет, рак, сърдечни заболявания и др.

 

Специалистите в диететиката провеждат различни проучвания в две много съществени направления – нутригенетика и нутригеномика. Не се стряскайте от термините, обясняваме ги веднага.

 

Знаете, че всеки индивид има уникален генотип – съвкупност от гените, съставляващи целия организъм (генетична идентичност). Оказва се, че има връзка между гените и храната.

 

От една страна метаболизмът и усвояването на приетата храна зависят от гените т.е. една и съща храна, която хапват различните хора, ще се възприеме и обработи от организма на всеки човек по различен начин. С това явление се занимава нутригенетиката.

 

От другата страна на медала стои нутригеномиката, която се занимава с влиянието на храната върху гените.

 

Скорошно изследване показва, че нутригеномиката е изключително важна за бременни жени или жени, навлезли в детеродна възраст. Казваме най-вече за тях, защото една определена диета, спазвана по време на бременност, и дори преди това, може да повлияе на гените на бебето в много положителна посока.

 

Смята се, че правилно формираният генотип може да предпази детето от развитие на едни от най-сериозните болести за времето ни. Тях д-р Мария Николова нарича неинфекциозни болести.

 

Знаете, че не е препоръчително, по време на бременност, жената да страда от поднормено или наднормено тегло. Тoва повишава риска детето в зряла възраст да страда от дибет тип 2. Рисковете се увеличават, особено когато индивидът, достигнал зряла възраст, не води здравословен начин на живот.

 

Разбира се, не само децата могат да се радват на откритията в областта на нутригеномиката и нутригенетиката. Освен медицинското лечение, което е важно за оздравяването, хранителният режим играе също толкова важна роля. Двете неща вървят паралелно и са еднакво съществени.

 

Открити са връзки между храненето и рака. Раковите заболявания са генетични в основата си. А вече стана ясно, че храната е способна да изменя генетичните особености на индивида. Следователно да влияе на болестта и нейното проявление. Същите връзки са направени и със сърдечно-съдовите заболявания и диабет тип 2.

 

Отново припомняме, че всеки организъм е строго индивидуален и се нуждае от индивидуална хранителна диета.

Рецепти