Съвети за родители: Медът е опасен за бебетата
от Христиана Забунова | 05 юли 2013
Приемът му от деца под 1 година крие сериозни опасности

Качествата на меда се познати на човечеството от хилядолетия. Той се смята за един от най-мощните имуностимуланти.

 

Богат източник е на витамини, минерали, аминокиселини и различни антиоксиданти. Помага при безсъние, предпазва от склероза, влияе благоприятно върху стомашно – чревния тракт и бъбреците.

 

Приемът му от деца под 1 година, обаче крие сериозни опасности. Медът е доказан източник на бактерията от вида Clostradium botulinum. Tова са пръчковидни бактерии, които живеят в анаеробна среда.


Те сами по себе си не са опасни за човека, но отделят ботулинов невротоксин, който може да доведе до ботулизъм. Има седем типа ботулинов токсин. Означават се с буквите от латинската азбука от A до G, като само A, B, E и по-рядко F, причиняват заболяване при хората.


Ботулизмът е сериозно, но рядко срещано заболяване, което води до парализа. Възрастният организъм лесно се справя с бактерията, но имунната система на малчуганите не е достатъчно развита, за да ги предпази.


Най-честите симптоми са гадене, повръщане, двойно виждане, запек, отпадналост, мускулна слабост, дихателни проблеми и трудно преглъщане.


При навременно откриване на болестта, детският ботулизъм е лечим. Ако забележите подобни симптоми в бебето си след прием на мед, незабавно се свържете с педиатър. Не забравяйте, че медът е и силен алерген.

 

Може да го включите в храненето на детето, едва след навършването му на годинка. Започнете с прилагането му в малки количества, например по лъжичка в чая или млякото.

 

Ако не забележите зачервявания по кожата или други признаци на алергична реакция, можете смело да му давате всякакви вкусотии с мед. 

Рецепти