Ново 20 - Сланината е полезна!
от Симона Иванова | 26 октомври 2015
Намалява нивата на холестерол...

Ето тук може би ще ви шокираме. 

 

Но, да, факт е - сланината може да се окаже полезна!

 

Поне две поколения вече живеем с мисълта, че сланината е възможно най-вредното нещо, което можем да сложим в устата си.

 

Наясно сме с факта, че едно време дедите ни са си хапвали целогодишно сланинка и пак са били много по-здрави от нас, но въпреки това всички сме на мнение, че сланината е вредна и никога не бихме допуснали обратното твърдение.

 

Да, и ние сме рожби на това поколение и съвсем доскоро смятахме така. Само че се оказа, че истината е друга.

 

Първо, сланината е много по-добрата алтернатива пред промишлените трансмазнини - втвърдените растителни мазнини, които са супер вредни за сърцето и целия организъм.

 

Може би ще се учудите, но сланината е много богата на ПОЛЕЗНИ вещества като:

 

- витамини -  витамин А, всички витамини от група В, D, Е, F;

- минерали - калций, магнезий, цинк, желязо, фосфор, селен;

- аминокиселини (повечето от тях - незаменими) - аланин, аргинин, валин, глицин, пролин и треонин;

- органични киселини - аспаргиновата и глутаминовата и др.

 

Със сигурност, продължавате да сте скептични към информацията, затова ние продължаваме с доказателствата.

 

Както казахме, богата е на селен - елемент, който укрепва имунната система, поддържа репродуктивно здраве и се грижи за черния дроб

 

Витамин F също има доста ползи за организма, които не бива да се пренебрегват. Той спомага за създаването на нови имунни клетки, което означава, че не просто укрепва имунната система, а я разширява и доразвива. Така вашето тяло ще бъде по-устойчиво на вируси и инфекции. Приемът на този витамин е особено важен при наличие на атеросклероза. 

 

34761

wikipedia.org 

 

Още нещо - сланината съдържа арахидонова киселина. За какво ни е полезна тя?

 

Представлява мастна киселина, част от фосфолипидите. За фосфолипидите знаем, че изграждат клетъчната мембрана на мозъчната, чернодробната и мускулната тъкан. 

 

В мозъка тази киселина служи за преграда и спира свободните радикали, а в мускулите - спомага транспорта на веществата.

 

Арахидиновата киселина има още свойства - регулира възпалителните процеси, подобрява състонието на бронхите, прочиства червата. 

 

Процентът арахидинова киселина в сланината е 2%. За съпоставка - това е 10 пъти повече отколкото в маслото. 

 

И след като сме започнали съпоставката с маслото. Сланината се усвоява много по-добре от него и особено от маргарина (той почти не се разгражда в организма). 

 

И най-големият парадокс - сланината намалява нивото на лошия холестерол! Как е възможно това изобщо...

 

Тя съдържа лецитин (още един фосфолипид), който в съчетание с мастноразтворимите витамини А, С и D и полунаситените мастни киселини намаляват нивото на холестерол и освен това спомагат за извеждането на вече образувалия се такъв от организма. 

 

 * 7 начина да се преборим с високия холестерол

 

А и както се уточнихме вече, сланината си има своите ползи за организма и те никак не са малко.

 

Казваме всичко това с едно огромно уточнение! Говорим за консумация в ограничени количества - от 10 до максимум 30 г на ден и то не всеки ден! В противен случай, разбира се, сланината става вредна.

 

Ето какво казва по този повод доц. д-р Димитър Попов"Според канадски учени сланината повишава интелектуалните способности, ето защо преди изпит или друго умствено изпитание е добре да се похапне резенче от този натурален стимулатор. В народната медицина сланината има множество приложения, заради забележителните качества на сланината, позната на човека от векове. Ценно нейно свойство например е понижаването на скоростта на поглъщане на алкохола, с което чувствително се намалява рискът от бързо опияняване. Според специалистите няколко късчета сланина, посипани със счукан чесън, са си истински празник за организма. Убеден съм, че "реабилитацията” на тази достъпна и, оказва се – полезна, кулинарна радост ще се посрещне със задоволство от мнозина."

 

34760

wikipedia.org

 

Ако ще хапвате, най-добре да е сутрин, както уточнихме вече - най-много 30 г. Защо сутрин? Тогава се усвоява най-добре от организма, зарежда със сила, прочиства организма и забързва метаболизма


Рецепти