Кумкуат - още един цитрус
от Kulinar.bg
С който можете да разнообразите редица рецепти

Кумкуат са група малки плодоносни дръвчета. Плодовете им са овални, с леко продълговата форма, а преди да са узрели, докато още са зелени, приличат на лаймчета, но по-малки.

 

На вкус наподобяват портокал и всъщност спадат към групата на цитрусите. Дръвчетата са вечнозелени, растат най-много до 4 метра и половина.

 

Противно на ниските си размери, дървото на кумкуат може да ражда стотици, дори хиляди, плодове всяка година. Растението може да се отглежда и във вода.

 

Понякога се срещат и такива с плаващи плодове в близост до воден басейн в зрелия сезон. Родината на кумкуат е Южна Азия и Азиатско-тихоокеанския регион.

 

Дървото има вековна история, първите сведения за него датират от 12 век. Отдавна е култивирано в Япония, Тайланд, Филипините.

 

През 1846 година идва в Европа, а след това и в Северна Америка. Има различни видове кумкуат.

 

Кръглата разновидност, която може да е и овална, има малки оранжеви плодчета, чиято кожа има сладък вкус, но в центъра плодът е кисел. Обикновено се консумира варено, но най-вкусно е на мармалад или желе.

 

Друга разновидност на плода има формата на камбана и ярко оранжев цвят, когато достигне пълна зрялост.

 

Кулинарната употреба на плода, в най-честия случай, се състои в затварянето на кумкуат в консерви, конфитюри, правят се и вкусни мармалади и желета.

 

Има и много рецепти, включващи слайсове тънко нарязан кумкуат в салата.

 

В последните години плодът започва все повече да се използва за гарниране и добавяне на допълнителен вкус на различни коктейли и напитки, включително и като заместител на традиционните маслини в мартинито.

 

Ликьор, направен от цитрусовия плод, може да се смеси с водка или други спиртни напитки.

 

Шеф-готвачите обичат да отделят място на кумкуат в рецептите си за десерти. Всяко разнообразие е добре дошло.

 

В унисон с топлото време, решихме да ви предложим една разхладителна напитка с кумкуат.

Рецепти