Кивито е "плодът на здравето"
от Kulinar.bg
Един кулинарен трик препоръчва употребата на киви за омекотяване на месо и риба

Кивито е плод с леко тръпчив вкус, но когато узрее става сладко и плодовата салата няма да е същата без него. Кръстено е на националната и гербова птица на Нова Зеландия.

 

Оттам е пренесено в Южна Африка, по-късно достига и до Европа, включително и у нас. Но всъщност родината на плодчето е Южен Китай, където също е изпълнявало ролята на национален плод.

 

И през 20 век семената му са пренесени от директора на колеж в Нова Зеландия, която ги взима със себе си по време на посещение в Китай. Представлява дървообразен храст, а някои оприличават плодовете му на картофи, заради кафявата кора, която имат.

 

Отглеждането на киви иска много често поливане и висока влажност на въздуха. Интересното е, че може да понесе температура до -30 градуса. Освен вкусно, е изключително полезно.

 

В 100 грама се съдържат 49 ccal, 0 мазнини, 1 грам белтъчини, 11 грама въглехидрати. Плодовете съдържат 80% вода, 18% сухо вещество, в което 9-12% захари. Наситено е на витамини К, С и Е, минерални соли, фосфор, калций, желязо и т.н. Източните народи го наричат "плод на здравето".


Препоръчва се при инфекциозни заболявания, простуди, за общо укрепване на организма. Затова се препоръчва консумацията му през зимните месеци, но това не пречи да похапваме и през лятото, стига да можем да си го набавим.


Освен свежо, може да се добави и в различни ястия, особено за любителите на фюжън кухнята. Комбинацията със сладолед е прекрасна. Един кулинарен трик препоръчва употребата на киви за омекотяване на месо и риба.



Възможно е да действа като алерген за някои хора, особено за такива с установена алергия към латекс, папая, банани или ананас.

Рецепти