Помощ! Рибена кост в гърлото
от Симона Иванова | 11 ноември 2015
Какво да правим?

Непрекъснато ви съветваме да увеличите консумацията на риба.

 

В никакъв случай не се отказваме от този съвет - рибата е изключително полезна заради високото съдържание на омега-3 мастни киселини в нея. 

 

Тя предпазва от инсулт, инфаркт, дори от депресия. Освен това рибата подхранва мозъка и цялата нервна система.

 

Консумацията на риба е много полезна и за децата - подхранва детските зъбки и развива паметта. 

 

Хапването на риба има само един недостатък - костите. 

 

Има някои видове риба, които определено имат по-малко кости, но не можем да се ограничим от останалите само защото са "по-костеливи".

 

И докато ние, възрастните, сме изключително внимателни с отделянето на костите, то при децата не е точно така.

 

А засядането на кост в гърлото може да бъде много опасно.

 

Съветваме ви, ако детето е по-малко, вие да отделяте костите на рибата му. 

 

Когато стане по-голямо, покажете му как точно да почиства рибката си. Обяснете му къде точно са костите и как да ги маха.

 

Докато хапвате риба, не позволявайте на детето да гледа телевизия или да се разсейва с други занимания. 

 

И все пак понякога се случват грешки... Не само при децата, на нас също може да ни заседне кост в гърлото. Затова е важно да знаем какво да правим.

 

Най-доброто решение е да посетите доктор (УНГ), който ще извади костицата за секунди. Но рибка най-често хапваме за вечеря, а в тези късни часове едва ли ще намерите доктор. Затова ви предлагаме алтернативни решения за справяне с проблема в домашни условия.

 

На първо място, разбира се, не изпадайте в паника. Тя е най-лошият враг на всички проблеми.

 

Дайте на детето (или на възрастния) парче сух хляб. Този метод е известен и всички ние сме го изпробвали. Идеята е, че, когато хлябът се сдъвче, ще стане на нещо като лепкава топка, която при поглъщане, може да повлече коста.

 

Другият вариант е да използвате лимонов сок. Детето трябва да отпива малки глътки от него. Заради високата киселинност лимоновия сок ще размекне коста.

 

По същия начин може да процедирате и с оцет, ако нямате лимонов сок. По 1 ч.л. през няколко минути. 

 

Още един вариант е сурово разбито яйце. То действа по същия начин като лимоновия сок.

 

Медът също може да се справи с неприятния проблем. Особено ако е леко захаросан и съответно по-твърд, може да размекне костицата и да я повлече със себе си. Освен това медът ще успокои лигавицата и ще помогне за заздравяването на евентуална раничка, получена вследствие на заседналата кост.

 

Ако сте правили едно от горепосочените неща, след това дайте на детето няколко лъжички мед, просто за да облекчат лигавицата.

 

Ако нищо от това не помага, предизвикайте повръщане. Така костицата ще излезе навън, но пък никак не е приятно. 

 

И вие самите знаете, че след като сте извадили коста, още сякаш я усещате там, макар да сте наясно, че вече не е в гърлото ви. Това е абсолютно нормално, особено ако се е задържала по-дълго. 

 

За да успокоите непритното чувство, пригответе чай от лайка. Добавете му и малко мед. Тази комбинация ще успокои лигавицата и неприятното усещане. 

 

И когато говорим за деца и консумация на риба, задължително си припомнете кои риби да не давате на децата си в никакъв случай.

 

Л.Грънчарова


И на финала, ако тези методи ви се струват рисковани, потърсете помощ в спешното, ако часът е късен и не можете да разчитате на УНГ.

Рецепти