Пататник - вкусният символ на Родопите
от Kulinar.bg | 15 декември 2017
Страхотна рецепта, която е обиколила страната

Колкото и да сме отворени към кухните на всички народи по света, трябва да признаем, че най-голяма слабост изпитваме към родните рецепти. Удивително е колко разнолика в кулинарно отношение е страна, толкова малка, колкото е България.

 

Всеки регион тук е със свои собствени вкусни характеристики. Всъщност, толкова малко знаем за регионалните кулинарни черти на родината ни, че звучни думи като мъстеница или пестил преобладаваща част от младото поколение въобще не би свързало с рецепти.

 

За щастие, пататникът е добре позната рецепта, която може да се открие в менютата на много заведения.

 

Характерното за Родопите ястие се прави основно от картофи, лук, сол и джоджен, като рецептата може да се интерпретира по десетки начини. Към нея могат да се добавят месо, сирене и яйца, както и най-различни подправки или чушки.

 

Със сигурност сте опитвали пататник, или още по-добре, израснали сте с неговия вкус, ако сте от някой град или китно селце в Родопите. Освен в родопския регион, пататникът е характерен за Банско, Смолян, Златоград и Черничево в Южна България.

 

В с. Неделино, област Смолян, пататникът е познат с друго име – кашница.

 

Колкото до самата дума – произходът й се свързва с местните "патато" или "патето", означаващи картоф. Любопитно е, че думите нямат нищо общо с популярното западно наименование "компир".

 

Ако пътувате из Родопите, вероятно сте забелязали, че всяко малко или голямо населено място си има собствена интерпретация на рецептата, за която настояват, че е оригиналната. Всъщност авторството не е толкова важно – все пак, знае се, че пататник идва от Родопския масив.

 

А и нали сме кулинари – интересуват ни не празните приказки, а хубавите рецепти. В тази връзка, предлагаме ви четири варианта на любимия пататник:

 

Родопски пататник

 

Пататник на Виолета Василева

 

Пататник на Русиана Михайлова

 

Пататник на Люба Грънчарова

 

Рецепти