Орехите - една от най-полезните храни
от Kulinar.bg
Неслучайно формата им наподобява човешкия мозък

Съществуват много видове орехови дървета, но най-разпространеният от тях е обикновен (английски) орех. Той достига размери до 30 – 40 метра и е широко разпространен в Европа и цяла Азия.

 

През IV-ти век древните римляни внесли ореха в много Европейски страни, където бива отглеждан и до днес.

 

През годините орехът е бил почитан от хората като свещено дърво, защото животът му трае 7-8 пъти повече от човешкия. От ореха хората получавали едновременно – храна и лекарство – от ядката и листата и подслон – от дървесината.

 

Според легендата, ореховата ядка притежава формата на човешки мозък, за да подскаже на хората, колко е полезна за този орган. Мастните киселини в ядките стимулират мозъчната дейност и концентрацията.

 

В 25 грама орехи (сравнително 3 – 4 ядки) се съдържат 94,5 % от препоръчителната дневна доза омега-3-мастни киселини, предпазващи от сърдечни заболявания и едновременно с това едва 9 % от дневната доза калории.

 

Орехите съдържат в големи количества витамини (А, С, Е, Р и от групата В), минерали (йод, магнезий, мед, калций, манган, фосфор, цинк, желязо), аминокиселината триптофан, елагова киселина, фенолна киселина, танини и флаваноиди и много други.

 

Преимуществата на тези ядки върху човешкото здраве са многобройни. Приемът на орехи намалява риска от инфаркт на миокарда, атеросклероза, предпазва от рак, благодарение на антиоксидантите в него, защитава и укрепва костите.

 

Орехите се препоръчват за хора, страдащи от диабет тип II, Метаболитен синдром и наднормено тегло. Листата и ядката на ореха са богати на йод и предпазват от заболявания на щитовидната жлеза и йодна недостатъчност.

 

Шепа орехи вечер, ще се справи с безсънието, заради високото им съдържание на мелатонин – хормон, контролиращ етапите на съня.

 

Ореховото масло е с много ниско съдържание на калории, затова орехите са вкусен и полезен начин да поддържаме добро здраве и тънка талия.

Рецепти