Лимец
... е неселектирана от човека зърнена култура, подходяща за безглутенова диета

Лимецът е житно растение, вид дива пшеница от сем. Poaceae. Той е една от най-древните познати храни на човечеството. Смята се, че за първи път лимецът е култивиран около 7500 г. пр. Хр., а родината му е югоизточна Турция.

 

По нашите земи доказателства за съществуването на лимец са намерени още по времето на траките, когато са били открити гърнета със зърна от див лимец.


Той е единствената зърнена култура, която не е селектирана от човека.

 

За разлика от съвременната пшеница, лимецът се отглежда по-трудно и дава по-нисък добив, но пък боледува по-рядко и може да се отглежда, без да се използват хербициди и други химикали.


Също така, лимецът е запазил полезните си хранителни вещества през вековете, за разлика от пшеницата, която има по-висок добив и е по-достъпна, но и не толкова полезна.

 

Лимецът може да се консумира дори и от хора с непоносимост към глутен, защото глиадиновия протеин в състава му, не може да бъде токсичен за хора, които не могат да усвояват глутен.


Това е така, защото генетично лимецът е различен от селектираните сортове пшеница и има 14 хромозома, за разлика от 42-те в съвременните видове пшеница.


Лимецът е лесносмилаем, благодарение на фибрите си, и съдържа в голямо количество витамини от В-групата, белтъчини, полезни мазнини, значителни количества магнезий, калий, манган, фосфор, желязо и калций.

 

Той съдържа повече магнезий в сравнение с кафявия ориз и повече фосфор, отколкото соята. Неговите протеини съдържат 8 вида аминокиселини, включително и лизин, която рядко се среща в зърнени култури.


Лизинът е ценна аминокиселина, която предпазва от остеопороза, има противовирусно действие и спомага за подобряване на концентрацията.

 

В лимеца се съдържа голямо количество антиоксиданти, а някои аминокиселини в състава му стимулират обмяната на веществата и способността на имунната система да се справя с вируси, отрови и външни агенти.

 

Включването на лимеца в хранителния режим подобрява бъбречната дейност, кръвообращението и храносмилателните процеси. Повишава се общия тонус и работоспособност на организма.

 

Лимецът е подходящ не само за безглутеинова диета, но и за диабетичен хранителен режим.

 

В кулинарията брашното от лимец се използва за направата на хляб и хлебни изделия, а зърната - за различни видове салати и ястия.

Рецепти