Кивано - нещо средно между краставица и пъпеш
от Kulinar.bg
Растението е сериозен източник на вода в Калахари

Cucumis metuliferus не е заклинание на Хари Потър, а ботаническото название на растение, интересен хибрид, част от семейството на пъпеша. Оттук нататък става по-сложно.


Плодът е известен още като бодлив пъпеш, кивано, африканска бодлива краставица. От една страна вътрешността му наподобява зелено желе, някои го оприличават на краставица. Пъпеш, защото все пак е зелен и сочен.


А странните израстъци по кожата са причината да бъде добавено и прилагателното "бодлив", за да бъде картинката достатъчно пъстра.


Въпреки че плодът на растението е годен за консумация, в Югоизточна Америка го ползват най-вече за декорация.


Рогатият пъпеш е роден в Африка, но днес се отглежда в Калифорния, Чили, Австралия и Нова Зеландия.


В Зимбабве бодливата краставица се нарича "гака" или "гакачика" и там са най-сериозните й фенове.


Използва се предимно като плод за закуска, в салати и най-малко за декорация на плата.


Африканската краставица може да се консумира млад и зелен или зрял, когато е ярко жълт до оранжев.


Бодливият пъпеш има и животоспасяваща роля за някои пътешественици в пустинята Калахари, където той е един от малкото източници на вода в сухия сезон.


Сокът на кивано може да се използва и като украса на различни разхладителни напитки през лятото. Ледчета, направени от сока, ще придадат на коктейла цвят и атрактивност.


Също така сокът от бодливия пъпеш има свойството да изчисти устната кухина много по-нежно от лимоненото сорбе, например.


Ако имате възможност да го опитате, става много лесно. Изберете узряло кивано. Разрежете го на две половини и изсмучете желето.


Не е усобено изтънчено, но пък е любопитно да се опита.

Рецепти