Босилек - царската подправка
от Kulinar.bg
Едно полезно приложение на растението е свойството му да гони комарите

Босилекът, известен още като "царска билка" е едногодишно тревисто растение. Като билка и подправка се използва надземната му част, най-често се използват стръковете в пресния им вид, така ги препоръчват и шеф Готвачите.

 

Пресен босилек може да се съхрани за кратко в найлонова торбичка в хладилника или за по-дълго време във фризера. За целта трябва да се бланшира във вряща вода. Сушеният босилек губи полезните Плодовете на растението са са сухи и когато узреят се разпадат на четири малки семенца.

 

Босилекът съдържа етерично масло, горчиво вещество, органични киселини, минерални соли. Като култура, се отглежда в Европа от векове. За родина на ароматната билка се смятат тропиците на Азия и Африка. Босилекът се е използвал като лечебно средство от много години.

 

Има антисептично свойство, противоспазматично, болкоуспокояващо и леко възбуждащо действие. Компреси могат да се прилагат външно при обриви или отоци. Едно полезно приложение на растението е свойството му да гони комарите. Можете да сложите саксия с босилек на прозореца си и да се радвате на спокойствието.

 

Какво е италианската кухня без прочутото песто от босилек, примесен с кедрови ядки, чесън и зехтин? Може би се сетихте за един от най-известните сосове "Дженовезе". Китайската кухня също използва листенцата на известната подправка, особено като подправка за супи.

 

Редица легенди са свързани с босилека и силата му. В Индия, например, е обречен на бог Виншу, защото предпазва от страшна митична змия, която "убива с очи". Стръкче, което да си носиш в джоба, в Мексико означавало, че това ще ти донесе много пари.

 

Легендарен е този босилек. Но без съмнение, полезните му свойства са много, ароматът му прави гозбите далеч по-вкусни.

 

Рецепти