Безсмъртни храни
от Kulinar.bg | 20 декември 2012
...които краят на света не ги интересува

Мислехме си, че темата за края на света по никакъв начин не може да се обвърже с кулинарията. Обаче много сме бъркали! Ако някога сте се питали, кои са храните, които ще ни „надживеят“ при евентуален апокалипсис, сега е моментът да се образовате. Още повече, трябва да знаем с какви храни да се запасим в мазето или там, където ще се скрием на „фаталната“ дата 21.12.2012.

 

Мед

 

Макар че с времето търпи определени биохимични процеси, вследствие на които се променя (като се захаросва и кристализира), той на практика е безсмъртен. Според американския Национален съвет по меда (National Honey Board), ако се съхранява правилно, продуктът може да бъде годен за консумация в продължение на векове.

 

Въпреки че няма същата хранителна стойност като други храни (по отношение на витамини и минерали), медът може да набави на човешкия организъм някои прости захари, а освен това да се използва за лечението на рани и изгаряния.

 

Готови за консумация хранителни пакети

 

Така наречените Meals, Ready to Eat (MREs) са особено популярни в САЩ и спасяват от глад американските войници от 1981 г. насам. Всяка опаковка се характеризира с това, че е лесно преносима, не изисква почти никаква подготовка, преди да се консумира, и съдържа 1 200 калории, нужни на човешкия организъм.

 

MREs включват ястия от месо, картофи, риба, зеленчуци и др., като има специални пакети за вегетарианци. Съхранявани добре, могат да издържат пет години.

 

На българския пазар те са познати като готови за консумация (RTE - Ready to Eat) и готови за готвене (Ready to Cook RTC) храни. Развитието на опаковъчните технологии у нас през последните години позволява те да се запазят годни дълго време.

 

Твърд алкохол

 

С малко шеговит тон от „Бизнес инсайдър“ посочват, че във времена на криза наличието на твърд алкохол е просто задължително. Като изключим идеята за постапокалиптично парти обаче, спиртните напитки са много подходящи за промиване на рани.

 

Въпреки че е годен с години, с времето твърдият алкохол все пак загубва част от свойствата си (или, така да се каже, „отслабва“). За да забавим този процес, е необходимо да не го оставяме на слънце.

 

 

Фъстъчено масло

 

Този любим на американците продукт вече е много популярен и в Европа, включително и у нас. Освен че е компактен, като всяка консервирана храна, той няма да се развали бързо, стоейки неотворен в кухненския ви шкаф.

 

Това, което прави фъстъченото масло много полезна храна, подходяща за хора, които току-що са оцелели след апокалипсис, е високото му съдържание на витамин Е. Тази съставка е много важна за процесите на черния дроб и бъбреците и в добавка свойствата ѝ допълнително удължават срока на годност на храната.

 

Oстаналите ви очакват в Econ.bg

Рецепти