Блендерът прави храната по полезна! Дали?
от Kulinar.bg | 29 август 2014
Да вярваме ли на тези твърдения

Може ли блендирането на направи храната по-здравословна?

 

Знаете, освен ако не сте живели на място без никакви средства за информация, че блендираните храни, като шейковете (смутита, както още са известни) буквално заляха света.

 

Тази мода дойде от Америка и точно там редица производители и големи брандове приписват супер сили на блендера.

 

Според някои рекламни трикове, смлените напитки стават в пъти по-полезни, тъй като този метод отключва техните полезни вещества по необикновен начин.

 

Е, Кери Генс, aвтор на The Small Change Diet, опровергава напълно тази теория. "Това е откровен маркетингов трик, който ма за цел да ни накара чисто и просто да си закупим даден продукт. Досега няма никакви научни доказателства за това блендера да преобразява храната в положителна посока."


"В тези думи дори няма смисъл", казва авторката. "Храносмилателният тракт преработва храната, която поемаме, дори повече отколкото може да го направи блендера".


Това не значи, че трябва да спрем да го използваме, естествено. Той може да ни бъде от полза, за да приготвим редица ястия.


Освен това, направата на сок или смути, ще увеличи дозата на плодове, които по принцип не бихте приели в такова количество. А не е изключено и да имате проблеми с дъвченето на храната, е тогава блендерът е най-верният ви приятел.


И запомнете – пъхайки храната в блендера, вие не отстранявате калориите в нея. Понякога слагаме повече продукти, тъй като обемът на пюрираната храна е малък, а това увеличава и калорийния прием неусетно.


Именно затова трябва да сме малко по-внимателни с подбора на храните, когато ги приготвяме в блендер.

 

Рецепти