Шамфъстък
от Kulinar.bg
Ядката, добре защитена от твърдата си черупка, е освен вкусна и полезна

Вкусната среща с любимите ядки продължава с шамфъстъка. Вероятно сте го срещали още като фисташка, което всъщност напомня много на латинското му наименование (Pistacia vera).


Ниското храстовидно дърво идва от Туркменистан, Афганистан и Иран. Оказва се, че тези ядки са едни от най-старите познайници на древните хора по тези земи.


По-късно бива пренесено в Азия, и чак след това в Средиземноморието. Последни за вкусната ядка научават в Австралия и Калифорния, САЩ.


Ядките, приятното хапване на които често бива нарушено от твърдата черупка, в която се намират, са висококалорични, богати на витамини и минерали.


Фосфорът в него е полезен за костната система, витамин В1 пък се грижи за здравето на сърцето.


14644

Шамфъстък в процес на зреене. Снимка: Wikipedia


Растението е непретенциозно, издържа на температурни промени и солени почви. Обича слънцето и дългото и горещо лято е предпоставка за раждането на хубави плодове.


Както знаете, шамфъстъкът е еднакво вкусен както печен и солен, но също така и карамелизиран. За почитателите на смесените вкусове това си е истинска награда.


Оригиналната рецепта за баклава съдържа шамфъстък, както и редица други сладкиши, разбира се.


Толкова в вкусен, че няма да сбъркате, ако го добавите в десерта си.


Майстор-готвачите съветват след разопаковане, ядките да се съхраняват на тъмно и студено в хладилика, заради голямото количество мазнини в тях.



Топлият въздух и светлината за причина за гранясването на ядките и развитието на гъбички.


Може би най-добрият съвет, който можем да ви дадем е, след като си ги купите, гледайте да си хапнете възможно най-бързо.

 

Рецепти