Червено вино – да пием или да не пием
от Михаела Белорешка | 26 февруари 2013
Ключът към здравето и дълголетието е в мярката

Виното се съчетава прекрасно със сирена и именно това е причината за известния „френски парадокс“. Въпреки богатата на наситени мазнини храна, която франзуците консумират – сирена, кроасани с масло – Франция може да се похвали с ниски нива на затлъстяване на населението и нисък процент на сърдечно-съдови заболявания.

 

Защо "Да"?


Множество изследвания показват връзката с умерената употреба на вино, която се равнява на една чаша за жените и две за мъжете на ден, и понижаването на риска от сърдечни болести, инфаркт и вероятност за развиване на диабет. В някои изследвания умерената консумация на вино е свързана и с най-ниски нива на смъртност. Счита се, че виното повишава „добрия“ холестерол, но това е само една малка част от ползите.

 

Антиоксидантите в червеното вино също спомагат за добрата циркулация на кръвта до мозъка, предотвратявайки мозъчен удар. Два от тях, които се намират в ципата и семето, предпазват клетките от влиянието на свободни радикали, които се считат за причинители на сърдечни болести, Паркинсон и Алцхаймер.

 

Според проучвания върху гените на дълголетието виното удължава живота. Изследователи от американската здравна асоциация препоръчват умерени количества на червено вино или гроздов сок да бъдат включвани ежедневни в менюто ни, заедно с други плодове и зеленчуци.

 

А защо "Не"?


Колебанията относно консумацията на вино се фокусират главно върху това, че все пак става въпрос за алкохол. Ползите и благоприятните ефекти от него се прояват само при умерена употреба, предупреждават изследователи. Една препоръчителна доза е една една чаша, а ако изпиете една бутилка няма да утроите полезния ефект. Прекомерната употреба може да доведе до ракови заболявания и други опасни вреди върху организма.

 

Както при всяко удоволствие, ключът е в умереността.  

Рецепти