Царевица
от Kulinar.bg
Кукуруз, мамул, влашка...наречете я както искате

Понеже сме фенове на грилованата царевица, ще ви разкажeм и малко повече за самата нея. Царевицата е от семейство Житни и е една от най-значимите земеделски култури. Използва се за зърно, силаж и зелен фураж.

 

За първи път е култивирана от коренното население на Мезоамерика, а това се е случило много отдавна, още през праисторическите времена.

 

Различни видове царевица започват да се отглеждат в централната и южната части на Мексико. Както с повечето продукти, използвани от ацтеките и маите, царевицата е употребявана, освен за храна и за други дейности.

 

Някъде през 1700-1250 г. пр. н. е. разпространението й се разширява и достига земите на Южна и Северна Америка. За някои страни от Латинска Америка и Африка тя е основната храна на населението.

 

Царевицата започва да се отглежда в Европа след Великите географски открития през 16 век.

 

Първите европейци, които са съзряли причудливите плодове на царевицата, са били моряците на Христофор Колумб, по време на многобройните си пътувания из Чили, Перу, Хаити и Мексико.

 

Екипажът донесъл на стария континент един от сортовете царевица и скоро тя се разпространила из цяла Испания, Франция, Португалия, а по-късно и на Балканите. Но когато нещо е толкова вкусно, няма как да не добие такава световна популярност.

 

В българския език царевица има над 20 наименования: арапка, влашка, кукуруз, гугула, мисир, мамул и т.н.

 

Съществуват и различни видове на растението: пуканкова царевица, сладка или "зелена", индианска царевица и др.

 

Рецепти