Тънкости в приготвянето на различните видове сладка
от Христиана Забунова | 21 август 2013
Някои особености за идеално домашно сладко

Като всяко хубаво нещо, лятото върви към своя край, а с него си отива и изобилието от вкусни и полезни плодове на пазара. 

 

Голяма част от вас, любителите кулинари, ще опитат да съхранят сладките спомени от лятото, заедно с някои други плодове, за зимата. Такова начинание, ние от Kulinar.bg, подкрепяме с две ръце и ще опитаме да ви улесним максимално с няколко хитринки за приготвянето на различни сладка.

 

Подготовката за перфектното сладко започва от пазаруването или брането на плодовете (ако сте от късметлиите със собствено производство).

 

Подберете пресни, добре узрели, но не презрели, плодове и се убедете, че са здрави или съвсем леко наранени.

 

Всеки плод, в зависимост от вида си, изисква съответната преработка. Ягодите, малините и боровинките, например, се измиват съвсем леко, за да не се наранят и се почистват само от листенцата. Други плодове се нуждаят от по-обстойно почистване – от костилки, кори и т.н

 

 1284

Източник: Thinkstock/  Guliver

 

При различните плодове, съществуват различни особености. Преди да се сварят, сливите, кайсиите и прасковите се държат известно време във варна вода (1 ч.ч. гасена вар на 3 л вода), а портокалите, смокините и орехчетата се изваряват предварително в една или няколко води.

 

При варенето трябва да се има предвид също, че за колкото по-кратко време сладкото е готово, толкова неговият цвят е по-светъл и ароматът и плодът му се запазват по-добре.

 

Сладкото не трябва да се вари с повече от 2 килограма плодове наведнъж или да бъде на силен огън. Ускоряването на сгъстяването ще попречи на плодовете да се сварят добре. В процеса на варене ще се образува пяна, която е добре да премахвате с решетъчна лъжица.

 

15455

Източник: Thinkstock/ Guliver


Съдът, в който варите сладкото, също играе важна роля за качеството му. Той трябва да бъде широк и плитък. Обемът му трябва да надхвърля поне два пъти, съдържанието на сладкото, за да не му позволява да изкипи. Захарта, която кристализира по стените на съда, трябва да се обере с лъжица или влажна кърпа.

 

Не забравяйте, че добавянето на лимонена киселина в сладкото, служи за спиране на процеса на захаросване, за това дори да сте решили да експериментирате с рецептата, не пропускайте тази стъпка.

 

Когато правите сладко от зелени смокини или зелени доматчета, добавете син камък, с размерите на оризово зрънце. В толкова малки количества той е безвреден и ще запази апетитния зелен цвят на плодовете.

 

При сладкото от диня лимонената киселина се добавя по-рано, още при приготвянето на захарния сироп.

 

Ако искате да прибавите плодов сок в бялото сладко, обърнете внимание на съотношението с водата - то трябва да бъде точно 1:1.

 

Сладкото е готово, когато капка от сиропа, капната върху порцеланова чинийка, запази напълно формата си, без да се разтича. Добре е то да престои една нощ, преди да се налее в буркан, за да се напои добре плодът със сироп. С тази цел, някои плодове с по-дебела кожа, като смокините, се надупчват с игла преди да се сварят.

 

Сладката се съхраняват в буркани, не по-големи от 1 литър, на сухо и проветливо място, далеч от пряка слънчева светлина.

 

 

Споделете във Фейсбук страницата ни какви сладка приготвяте и кои са ви любими! :)

Рецепти