Тефлонов или алуминиев тиган да изберем?
от Kulinar.bg | 05 септември 2017
Вредно ли е тефлоновото покритие на съдовете

В какви тигани (съдове) предпочитате да готвите – тефлонови, керамични, алуминиеви? И по какъв принцип ги избирате?

 

Замисляли ли сте се кои са вредни (кои "съдържат вредни съединения в покритието си), в кои можем спокойно да си готвим. Като какво имаме предвид под "спокойно” - да не се притесняваме, че ако прегорим леко храната после 2 часа ще търкаме въпросния тиган.

 

За съдовете с тефлоново покритие знаем (или поне така рекламодателите ги представят), че можем спокойно да си ги забравим на котлона, защото остатъците от храна почти с магическа пръчка се отстраняват. Но това от друга страна води до прегаряне на храната, ако се случва често, може да доведе до повишен риск от рак на дебелото черво.

 

Първият тефлонов съд е създаден през 1946 година и е бил сензация за времето си. Тъй като за първи път на пазара е предложен уред, който да не загаря така брутално, както може да се случи с един класически тиган, най-образно казано.

 

В последното десетилетие, обаче, все по-често се говори за опасните съединения, намиращи се в покритието на тефлоновите съдове. За които, впрочем, все още няма доказателства, че са вредни за хората. Та в този ред на мисли, тези слухове могат да се отдадат и на желанието на някого да развали добрия имидж на тефлоновите съдове. 

 

 32744

wikipedia.org 

 

Срещат се обаче и становища, че дори въпросните вредни съединения да не съществуват в състава на покритието на съдовете, е добре да не се готви в тях на висока температура (над 260С), тъй като започват да се образуват вредни пари.

 

 

И тъй като въпроса с тефлоновите съдове и вероятната вреда от употребата им все още не е установена, то съветваме ви да не спирате да ги използвате, ако ги предпочете, но да не ги загрявате на температура по-висока от 250-260С. 

Рецепти