Тайната на здравето е на остров Китава
от Кирил Русев | 11 септември 2013
Местните ядат основно въглехидрати, а пращят от здраве

FitWell.bg @ Facebook

 

Принципно има добра причина да сте чували за тробрианския остров Китава и тя съвсем не е свързана с невероятните условия за туризъм, които предлага той.

 

Там през 1989 година попада шведскят лекар-изследовател Стафан Линдеберг и започва да установява някои доста "странни" неща.

 

На острова живеят 2 250 души. Всички те са традиционни земеделци. Прехраната им се състои от грудки (сладки картофи, таро), плодове, риба и кокос. Не зачитат млечните продукти, алкохола, кафето или чая.

 

Приемът им на олио, маргарин, зърнени продукти и захар е пренебрежим. Въобще, "западните" храни представляват по-малко от 1% от калориите им. 21% от енергията в менюто им е под формата на мазнини (17% наситени), 10% от протеин и зашеметяващите 69% - от въглехидрати.

 

Нивото на физическа активност на китаванците е малко по-високо от това на средностатистическия западен човек, 80% от тях пушат ежедневно, а неопределен брой дъвчат бетел.

 

Едно от изследванията на Линдеберг разглежда извадка от 220 островитяни на възраст между 14 и 87 години и ги съпоставя с техни връстници от шведски произход. Установено е, че представителите на примитивното племе имат по-ниски диастолично кръвно налягане и индекс на телесната маса и по-тънки кожни гънки на трицепса.

 

Систоличното кръвно е по-ниско в Китава при мъжете над 20-годишна възраст и жените над 60-годишна възраст. При мъжете над 40 и жените над 60 са по-ниски общият холестерол, LDL холестеролът и аполипопротеин В.


Друго негово изследване пък изучава как сърдечно-съдовите рискови фактори при китаванците се променят с възрастта. Резултатите от него са малко по-мъгливи, тъй като там възрастта на субектите не е потвърдена със сигурност, а измерена с помощта на въпроси относно различни исторически събития.


Липсата на сърдечно-съдови болести и мозъчни удари е "установена" по подобен начин – с въпроси за наличието на симптоми, подкрепени от сведенията на различни лекари, които твърдят, че не са се сблъсквали с тези състояния на острова.


Тези си открития Линдеберг използва в подкрепа на теорията, че палеолитната диета (менюто на предците ни от 2 000 000 до 10 000 години преди настоящия момент), състояща се от чисто месо, риба, зеленчуци, плодове и ядки, е ключът към перфектното здраве.


Oще за любопитния китавански парадокс научете от Кирил и FitWell.bg!

Рецепти