Протеини. Що е то?
от Kulinar.bg | 29 януари 2013
Научете повече за белтъчините

Няма как да не сте чували за диетата на Аткинс, която се превърна в отделно течение и хвърли много хранителни специалисти в размисли и страсти за протеините. Толкова важни ли са те?

 

В такъв случай, откъде вегетарианците черпят протеини, ако не от месото?

 

Първо да обясним какво точно представляват протеините, или както още ги наричаме – белтъчините/белтъците.

 

Казано на разбираем език, протеините всъщност представляват макромолекули, изградени от аминокиселини. Интересно е да се отбележи, че няма еднакви аминокиселини. Те се разделят на две основни групи – заменими и незаменими.

 

Незаменимите аминокиселини са тези, които организмът не може да си набави сам. По тази причина е необходимо да бъдат набавяни чрез храната. В следната таблица може да се запознаете със съдържанието им в някои основни хранителни продукти:

 

5692

Таблица: Wikipedia

 

Френският химик Антоан Фуркроа е първият, който прави разграничение между протеините и останалите органични субстанции.

 

Това се случва през далечната 1789 година! От този исторически момент до сега е извървян много дълъг път, изпълнен с открития и допълнения в познанието за протеините.

 

Трябва да се отбележи, че всеки белтък притежава специфична функция, като практически няма процес в тялото, който да не зависи от някой протеин. Функциите им наистина са най-разнообразни – от защитна (колагенът), до резервна (овалбуминът и казеинът).

 

Как хората, които не ядат месо, си набавят необходимата доза протеин? Това става благодарение на различните млечни продукти, яйцата, ядките (консумирани сурови), елдата, овесените ядки и т.н.

 

Според много научни изследвания, натрупването на прекомерно количество белтъчини не е полезно за човешкия организъм. Според учени от Медицинския университет във Вашингтон например, високопротеиновата диета може да доведе до развитието на някои видове рак.

 

Ще се намерят хранителни специалисти, които да ви посъветват да не наблягате толкова на месото (в случай, че не сте вегетарианци), колкото на бобовите култури. Разбира се, драстичните промени в диетата и в начина на живот трябва да се правят вследствие на пълна информираност по дадената тема. Освен това, не трябва да се забравя, че растителните и животинските аминокиселини са с различен произход. Съответно – и с различно значение за организма.

 

Решението: балансирана диета, в която има от всичко полезно, сортирано правилно и поднесено с любов и мисъл.

Рецепти