Най-отвратителните изобретения на хранителната индустрия
от Милена Димитрова | 27 март 2013
Мляко от клонинги, ларви на насекоми, анални секрети...

Колкото повече научаваме за храната, която консумираме всекидневно, толкова по-лошо ни става! И въобще не преувеличаваме! Ако сте от хората, които не само внимателно четат етикетите на различните продукти, а и успяват да ги "дешифрират", значи знаете какво имаме предвид.

 

Хранителната индустрия, в желанието си да предлага все по-привлекателни от външната страна продукти, включва все по-неподозирани и ужасни съставки вътре в тях. Не вярвате? Запознайте се със следния списък...

 

Амониев сулфат във вашия сандвич

 

Амониевият сулфат, неорганична сол, която се използва като изкуствена тор, е активна съставка в тестото, от което се замесва хляба. Любимият ви сандвич никога вече няма да ви е толкова вкусен, след като осъзнаете, че този чудесен елемент сътворява повече азот за маята, правейки хляба много по-пухкав.

 

Звучи смешно, но колкото повече "въздух" имате за освобождаване в стомаха след консумирането на хлебен продукт, толкова повече амониев сулфат е прибавен в него. Същата съставка се комбинира с карамел, като чрез този метод хлябът става кафеникав.

 

Космато геврече


 

Ако от предишната съставка не ви е прилошало, от тази ще ви. Решихте, че няма да си купувате сандвичи от световноизвестните вериги (които и в България си имаме), така че си купихте геврече. Играта на руска рулетка със собствения ви стомах продължава! Познайте какво добавят производителите на т.нар. "бейгъли"? Пера от патица или пък човешки косми! Няма как да бъдете сигурни коя от двете невероятни добавки се е озовала в закуската ви, но ако подобрителят L-цистеин участва в тестото, значи някое от тях е налице! Да ви е сладко!

 

Пясъчна пица


 

Много производители леко поръсват замразените пици със силициев диоксид. Разбира се, вие, като потребители, нямате никаква причина да се съмнявате във вкусовите качества на плажния пясък. Истинската причина, която кара фабрикантите да опесъчават, е фактът, че силициевият диоксид пречи на продуктите да се слепват. Освен това, прави пицата по-твърда, досущ като бетонените смеси. Защо индустрията не се е спряла на нещо по-приятелски настроено към човешкото тяло, не ни е ясно, ама никак!

 

Дъвки от вълна и насекоми


 

Когато дъвчите дъвка, със своята любима овца споделяте не само подобни движения на челюстта! Основата, с която дъвката е произведена, е сътворена от масло, извлечено от овча вълна. Нарича се ланолин. Разбира се, върху самата опаковка няма да прочетете "вълна", а "gum base”. Да продължим нататък. Карминовата киселина е естествен червен оцветител. Толкова естествен, че за да се получи бръмбарите, от които той идва, се смачкват и сваряват. За да бъде дъвката ви така приятно розова!

 

Червиви гъбки


 

Затворените в буркани стерилизирани гъбки симпатично ви намигат от идеално подредените рафтове на супермаркетите. При тяхната покупка, получавате бонус, който въобще не сте очаквали. Поне 20 личинки в 100 грама! Могат да бъдат от всякакъв тип или размер. Личинките обаче не обичат да бъдат сами, така че кърлежи им правят компания. Поне 75!

 

Повече от суши

 

 

 

Обичате, не – обожавате, суши? И ние така! В замразените риби съвсем спокойно са се разположили кръгли червеи (нематоди) и ларви, макар и мъртви. Хапването на прясна рибка обаче може да ви донесе неочаквани другарчета в стомаха. Не се притеснявайте, ще останат в него само 5-7 дни.

 

Пепелна захар

 

Ех, с какво удоволствие разбърквате кафето сутрин, след като сте му добавили лъжичка кристална захар! А знаехте ли, че още преди хранителната индустрия да се превърне в такава, фермерите открили, че костната пепел от домашни животни прави захарта още по-бяла? Още по-ироничен е фактът, че смлените кости са честа добавка в мултивитаминовите таблетки за вегетарианци.

 

Пластмасови ребърца

 

Този така обичан и популярен в Щатите сандвич с ребърца, предлаган може би от най-мощния фаст фууд гигант, въобще не съдържа ребърца. А какво, питате се вие? Специалното месце се прави от остатъчните сърца, езици и т.н. на животните. Разбира се, и тук си имаме един чуден бонус с поетичното име азодикарбонамид. За какво се използва той? За създаването на дунапрен!

 

Фъстъчено масло? Не съвсем


 

Буркан фъстъчено масло средно съдържа 145 частици от различни насекоми. Очевидно е съвсем нормално чувалите с фъстъци да привличат гризачи, така че космите им със сигурност са се озовали в любимото масълце. И се обявявате за вегетарианци...

 

Клонирано мляко


 

Ако си купувате неорганично мляко или пък се наслаждавате на кофеинови напитки с добавено такова...Ще се почувствате като част от произведение на научната фантастика! Защото това мляко идва от клонирани крави, без майтап. Нищо чудно, че различните регулатори по качеството и контрола на храните ви спестяват този факт.


Че кой ще иска да пие мляко от крава Франкенщайн?


Неподозирано "сладки" бонбонки

 

 

 

Ако, въпреки цялата тази чудесна информация, все още не се чувствате отвратени, може би ви е време да си купите малинови бонбонки, богати на кастореум. Що е то? Ароматна масловидна секреция от аналните жлези на бобри, която засилва малиновия вкус и аромат.

 

* Списъкът е създаден от ListVerse.com.

Рецепти