Кои храни пречат на бъбреците?
от Kulinar.bg | 08 април 2014
Хората с хронични проблеми да внимават

Бъбреците са едни от най-важните органи в човешкото тяло, макар и толкова малки. Хората обаче често забравят да мислят за тяхното здраве или го правят, след като се е появил някакъв проблем.

Повечето от нас все пак знаят къде са разположени бъбреците и че тяхната функция има нещо общо с урината. Това знание далеч не е достатъчно.

Бъбреците винаги са в комплект по два и имат размерите на юмрук. Те филтрират до 200 литра кръв всеки ден, а здравето им е изключително важно за правилното функциониране на всички системи в тялото.

Има няколко храни, за които се знае, че пречат на бъбреците. Поради тази причина, трябва да се консумират в малки количества от хората, които страдат от бъбречни проблеми. Все пак, преди да вземете такова крайно решение, е най-добре да се посъветвате със специалист.

И така, кои са потенциално опасните храни?

Месо

Диета, която е много богата на животински протеини, е в тежест за бъбреците. Метаболизмът на протеините е доста бавен и прави елиминирането на токсини трудно.

Според изследване от 2003 година, публикувано в Европейския журнал по хранене, хората, които ядат много месо, е много по-вероятно да получат камъни в бъбреците заради насищането с пикочна киселина, отколкото вегетарианците. Все пак, всичко е доста относително, а подобни изследвания невинаги могат да се похвалят с достатъчна обективност.

Все пак се знае, че месото често е виновник за различни образувания в бъбреците. Оксалатните камъни се причиняват от завишени нива на калций в тялото, заради киселинния остатък вследствие на диетата, богата на месо.

Газирани напитки


Според изследване от 2007 година, честата консумация на всякакви газирани и енергийни напитки повишава риска от камъни в бъбреците. Хората, които пият 2 или повече такива напитки, по-често страдат от хронични проблеми с бъбреците. За тях водата е най-добрия начин за изхвърляне на токсини от тялото.



ГМО


Вече сме писали които са най-опасните ГМО храни. За съжаление, намират се в почти всички пакетирани хранителни продукти. А като прибавим и факта, че често самите плодове и зеленчуци, на които разчитаме за витамини и минерали, също са генномодифицирани, прави положението по-притеснително. Решението? Да се стараем да пазаруваме свежи продукти, които са плод на местно производство с локални семена.

Рецепти