Защо плодовата захар ни кара да ядем по-калорични неща
от Kulinar.bg | 08 май 2015
Сравнено с глюкозата

Хайде ново 20! Учени са открили нещо много интересно.

 

Видът на захарта, която се съдържа в напитката, съпровождаща храненето ни, определя колко калорично ще е менюто ни за съответното хранене.

 

Какво се има предвид – ако пийваме плодов сок (в който се съдържа фруктоза – плодова захар), тогава ще ни се иска да ядем висококалорични храни.

 

Резултатите са сравнени с напитки, съдържащи глюкоза.

 

В изследването са участвали хора, на които са давани напитки съответно с глюкоза и фруктоза в отделни дни.

 

След това хората са споделяли желанието си да хапват "вредни храни". Установено е, че след консумация на напитки със съдържание на фруктоза, хората са много по-склонни да съгрешат с храната. За разлика от дните, в които са пийвали обикновена глюкоза в напитките си.

 

На какво се дължи този феномен? Казваме феномен, тъй като всички знаем, че плодовата захар все пак е далеч оп-препоръчителна от глюкозата.

 

Но какво става в организма – пиейки нещо с плодова захар (фруктоза), то тя не успява да стимулира инсулина, следователно не можем да се почувстваме сити. Това е причината да искаме да хапнем и нещо по-калорично, след като сме пийнали нещо плодово.

 

Глюкозата и фруктозата имат еднакъв брой калории, но се преработват различно от организма ни. Глюкозата е нужна на мозъка да функционира правилно и е основната захар, циркулираща в кръвния поток. Обратно – фруктозата за метаболизира от черния дроб и много малка част от нея попада в потока на кръвта.

 

Нещата с тези захари наистина взеха да стават доста сложни. Добре е да сме информирани, но най-добре е да не забравяме, че регулираният (умерен) прием на всеки вид захар е най-доброто, което можем да направим.

Рецепти