Дървото на безсмъртието: Моринга олейфера
от Kulinar.bg | 19 юли 2013
Натъпкано е с протеини, антиоксиданти, витамини...

Еволюцията е най-изумителният процес, който се случва на планетата Земя. Благодарение на нея, всички живи същества могат да се адаптират към неблагоприятна или постоянно променяща се околна среда. И да процъфтяват.

Любопитното дърво Moringa oleifera е именно такова създание. Способността му да вирее и на най-сухата почва е само една от чудните му характеристики. Високото му съдържание на различни нутриенти заслужено му е спечелило наименоването "Дървото-чудо" или "Дървото на безсмъртието".

Представете си дърво, което продължава да израства и да дава плодове, дори след като е отсечено, и ще имате бегла представа за качествата на моринга.

Моринга идва от Хималаите, но днес се отглежда на много места по света, поради причината, че почти всички части на дървото са ядивни и много, много полезни.

В бедните и развиващи се страни, където често е наличен проблем с питейната вода, Моринга се използва за филтриращи практики. Лабораторни изследвания са доказали, че прахообразен екстракт от дървото извлича микроорганизмите от водата и ги утаява.

Тази практика е природосъобразна и всъщност е много по-напредничава от "западните" пречиствателни методи на основата на химикали.

14016

Дървото моринга в Африка. Източник: Thinkstock/ Guliver

Моринга е и един от най-богатите на протеини растителни видове. Листата на моринга съдържат до 40% протеини и 18 амино киселини, сред които валин, лизин, левцин, хистидин, изолевцин, метионин, треонин, фенилаланин, триптофан са незаменими.

Дървото е богато и на антиоксиданти. Сухите и стрити за подправка листа са най-честият и разпространен начин, по който моринга се консумира. Вкусът на подправката е специфичен и леко напомня този на хряна.

В листенцата се откриват 46 антиоксидантни типове, картеноиди, цинк, селений, хром и всички витамини. Включително витамин B и К.

Още: 36 антивъзпалителни съставки, като калций, мед, хлорофил, омега-3, омега-6, омега- 9 и сяра. Всички тези вълшебни компоненти са се сработили заедно и сами си спомагат за успешното им абсорбиране от човешкия организъм. Така например магнезият помага за усвояването на калция.

Представете си, че в 28 грама от сухите листа на моринга се откриват три пъти повече калий от бананите, 2500 пъти повече амино киселини от зеления чай, 3 пъти повече желязо от спанака, 3 пъти повече калций от млякото и 10 пъти препоръчителната дневна доза витамин Е.

Въпреки че дървото е най-известно с листата си, семките му също се консумират. Най-често – под формата на олио. То е известно под наименованието Ben oil.

Поради многобройните си качества, различните компоненти на моринга започват да си проправят път и в козметичните продукти.

Рецепти