Гночи (ньоки) - поредната италианска вкусотия
от Мартина Николова | 02 януари 2014
Която замества супата или пастата в много региони на Ботуша

Гночи или ньоки, както са по-известни у нас, представлява макаронено изделие, което може да се направи на основата на картофи, брашно, грис, смесица от брашно, яйце и сирене, някъде се слага и галета в състава.

 

Разнообразното изделие е дело на италианската традиционна кухня. Но това не ви изненадва, предполагам, след като споменахме "макаронено изделие".

 

И ако сте останали с впечатлението, че една рецепта, в отделните региони на Италия може да се приготвя и наерича по всевъзможни начини, то не бъркате. И случаят с ньоките е аналогичен.

 

Съществуват най-различни начини за приготвяне на ньоки, едни от най-популярните са пшеничните кьоки с рикота и спанак, традиционни за областта на Тоскана. И нещо, без което Италия не може – домати и босилек. Знаете, че ако не се сещате как да приготвите което и да е макаронено изделие то винаги можете да сложите доматки и босилек и няма да сбъркате.

 

Италианците похапват ньоки като заместител на супата или пастата. В повечето случаи домакинята сама приготвя малките макарони, но в магазините се предлагат и пресни, готови за готвене, пакетирани, съхранявани в хладилник, или замразени.

 

Разпространено допълнение към ньоките е стопено масло, примесено с градински чай, песто или други сосове. В много европейски страни се приготвят кнедли, а ньоките се определят като техни "прародители", поради дълголетното си съществуване в историята на кулинарията.

 

Употребата на картофи в рецептата на ньоки навлиза някъде през 16 век и се счита за сварнително по-нова практика. Картофените ньоки са традиционни за региона на Фраули- Венеция Джулия, Венето и др.

 

Друг известен вариант по тези места са ньоките, направени от хлебни трохи (галета). Рецептата излиза от границите на Ботуша и навлиза в "кулинарните анали" на други страни – Хърватия, Франция, та чак в Южна Америка.

 

Любопитен факт за хапването на ньоки в Уругвай, Бразилия и Аржентина е, че ястието се сервира на всяко 29 число от месеца, тъй като битува вярването, че това носи късмет. Някои семейства имат трядиция да слагат и малко пари под чинията с ньоки, което вече ще им донесе просперитет.

 

Невероятно е по какви разнообразни начини може да бъде свързана храната в традициите на различните народи.

 

А сега ви предлагаме рецепта за гночи с маскарпоне и лимон.

Рецепти