Ванилена сол - как, защо, къде?
от Kulinar.bg | 26 февруари 2014
Странен продукт с широка употреба в готварството и сладкарството

Ванилената сол може би не е най-известният продукт в България, но това не й пречи да си съществува и да се използва от пекари и готвачи в цял свят.

 

Накратко, тя представлява какъвто и да е вид сол, смесена със семената на ванилията, които се прибавят с цел да подобрят вкуса и аромата на солта.

 

Въпреки че за производството й може да бъде използвана обикновена трапезна сол, солта тип кошер, както и морската, вършат далеч по-добра работа и предоставят по-плътна текстура.

 

Просто защото обикновената сол е йодирана и има прекалено силен привкус, не е най-доброто решение в приготовлението й.

 

Ако се питате къде се употребява тази странна комбинация между сол и ванилия – в пекарството за приготвяне на сладки, бисквити и торти. Тази й употреба е някак очаквана, нали?

 

По-странното в случая е, че ванилената сол се включва и в много солени ястия.

 

Колкото и странно да изглежда, оказва се, че всъщност тази "надградена" сол придава богатство и плътност на манджата. Както всеки знае, солта принципно се използва масово и в сладкарството, и в готварството, за засилване на вкусовите рецептори. Когато е комбинирана с ароматната ванилия, солта става много по-благодатна.

 

Въпреки ваниленото участие, и с тази сол не бива да се прекалява.

 

Иначе, подобно на много други продукти, можете да си я приготвите в домашни условия. Стига да разполагате с ванилови шушулки.

 

Каква точно е процедурата?

 

Взимате пакет сол (морска, хималайска – за по-добър резултат), и изсипвате съдържанието му в купа. Ваниловата шушулка се отваря по дължината, като семената се изваждат.

 

Те са силно ароматни и с наситен вкус. Прибавят се към солта, а сместа се разбърква старателно. Желателно е да оставите сместа за няколко дни или седмици, за максимален аромат.

 

Това е всичко, в общи линии. Ванилената сол може да се съхранява в бурканче с плътно затваряне и да се употребява при необходимост и желание за експерименти – когато печете хляб, пай, торти.

 

Или когато приготвяте пържени картофки!

Рецепти