"Бедни" токсини, "богати" токсини
от Кирил Русев | 07 август 2013
Оказва се, че отровите в тялото зависят от социалното положение и джоба

Още от Кирил Русев & Co

 

Кажи ми какви токсини складираш в тялото си, а аз ще ти кажа какви са ти доходите... Или поне така бихме могли да обобщим изводите от изследването, което бе публикувано буквално преди няколко дни в списанието Environment International.

 

На първо време трябва да направим уточнение, че става дума за американци, чиито начин на живот предразполага към много по-голямо акумулиране на токсини, отколкото при средностатистическия българин.

 

Според данните от изследването, в телата на хората отвъд океана има отлагания на химикали като живак, арсеник, олово, кадмий и бисфенол-А. Интересното в случая е, че се наблюдава значима разлика между видовете отрови, които се натрупват в зависимост от социалния статус на човек.

 

Токсините, които могат да бъдат открити в организма на богатите, по принцип се асоциират с предполагаемо по-здравословния начин на хранене и живот, изповядван от тях. Това са тежки метали като живак, арсеник, цезий и талий.

 

Въпросните химикали се акумулират най-вече в рибата и ракообразните морски обитатели – храна, която не всеки представител на западното общество може да си позволи.

 

По-заможните хора се отличават и с по-високи нива на бензофенон-3 (познат още като оксибензон), който е активната съставка в повечето слънцезащитни кремове и е потенциален причинител на рак на кожата.

 

"Социално слабите" токсини, от своя страна, се асоциират по-скоро с наличието на повече пластмаса и цигарен дим в ежедневието.

 

Тютюнопушенето отдавна е по-присъщо за по-бедните социални прослойки и по принцип води до завишаване на нивата на олово и кадмий в организма.

 

Този обществен слой се характеризира и с по-високи натрупвания на бисфенол-А, присъстващ в много от опаковките в хранителната индустрия.

 

Изводът е, че недостигът или изобилието на средства сами по себе си не са достатъчни да гарантират на човек, че ще живее полезно или вредно. В крайна сметка всичко опира до изборите, които правим и средата, в която ги правим.

 

Ако се държим като "западни" хора в един западен свят, ще носим в себе си една немалка част от неговите отрови.

 

Много хора си мислят, че изкачването нагоре по финансовата стълбица автоматично ще им донесе по-добро здраве, но се оказва, че по този начин често заменяме един комплект боклуци за друг.

Рецепти