Шипка
от Kulinar.bg
Освен за чай, използва се за направата на мармалад и вино

Знаехте ли, че обикновената шипка се нарича „Rosa Canina”? Да, точно така – всъщност тя е вид диворастяща роза.

 

Нейните мънички, червени плодове са идеални за зимния сезон. Те са богати на витамин C и на антиоксиданти, които стимулират образуването на червени кръвни клетки и подсилват имунитета. Ето защо чаят от шипки се препоръчва при простудни заболявания, авитаминози, преумора, анемия.

 

За да си приготвите полезния чай ви трябват 1 с.л. сушени плодове и 250 гореща мл вода. Най-добре е да оставите да преседи около час, след което да прецедите. Може да прибавите лъжица мед.

 

Друго известно и вкусно приложение на шипката е направата на мармалад. Вкусното удоволствие може да бъде приготвено в домашни условия. Количеството на шипките ще бъде в зависимост от желаното количество мармалад. Същото се отнася и за захарта. Технологията повелява шипките да се почистят и сварят до пълно омекване.

 

 3426

 Шипките на Витоша. Снимка: Булфото


Претриват се през рядко сито, за да се махнат семките и люспите им. След това отново се прецеждат няколко пъти, но през гъсто сито. Финалната каша трябва да е фина и без семки, люспи и власинки. Отново се вари, докато не се превърне в апетитен, ароматен мармалад.

 

Трети вариант да използвате шипки през зимата е за вино. Ще ви трябват няколко килограма пресни или сушени шипки, захар, лимонена киселина, вода. Според някои рецепти, се добавя мая (колкото орехче) и калиев метабилсулфат.

 

В общи линии, шипките се измиват добре. Слагат се в буркан или по-голямо шише от минерална вода. След това се изсипват водата и захарта. Сместа стои на стайна температура до 4 дни. Имайте предвид, че лимонтузуто придава пенлив характер на виното, ако решите да го прибавите.

 

Ако нямате търпение да чакате месец, за да ферментира напълно, може да консумирате още след първата седмица. Течността е известна като „шипков квас“ и е много приятна и полезна.

Рецепти