Цветните правила на кухнята
от Kulinar.bg | 13 септември 2013
Палитрата не просто създава настроение, тя буквално може да го контролира

Многократно сме казвали, че най-важната стая в дома е кухнята, и пак ще го направим! Къде, освен в кухнята, се срещат понятията любов, вкус и аромат?

 

Разбира се, за целостта на преживяването допринасят не само тези "невидими" фактори, ами и триизмерното пространство.

 

Ето защо е важно непрекъснато да се грижим за външния вид на кулинарната стая – да го надграждаме така, както всеки ден надграждаме самите себе си.

 

Осъзнавали ли сте някога, че всъщност кухнята е отражение на душата на човек?

 

Главна роля в нея изиграват именно цветовете (и комбинацията между тях). Както се досещате – палитрата не просто създава настроение, тя буквално може да го контролира.

 

А за да бъде крайният резултат в наша полза, нека не забравяме следните "цветни" правила...

 

Избирането на цветовете трябва да отговаря на вашата личност.


 

Независимо от това дали сте професионални шеф-кулинари или "обикновени" домакини, кухнята, като пространство, винаги трябва да служи като вдъхновение. Ако не се чувствате комфортно и уютно, това веднага ще се отрази на храната. Много хора просто не се осмеляват да развържат въображението си, когато става дума за възобновяване на тази част от къщата.

 

Кой е казал, че кухнята трябва да "отговаря" на останалите помещения в дома?


 

Никой! Няма нищо лошо в това всяка стая да има своя собствен характер, който да отразява измеренията на собствената ви душевност. Освен това, цветовете, за разлика от по-мащабни ремонтни дейности, се променят сравнително лесно. Много хора, избирайки палитрата за тази стая, мислят 10 години напред. Защо просто не се оставите на инстинктите си?

 

Всяко шкафче може да бъде различно на цвят.


 

Така, както двете части на банския могат да бъдат различни. Примерът е елементарен и дори малко смешен, но е най-нагледното доказателство за това, че контрастите си подхождат. Ако имате съмнения, че ще се справите в комбинирането на повече от 2 тона, потърсете съветите на професионални декоратори... Или на интернет, където снимките на (разно)цветни кухни изобилстват.

 

Цветът може да бъде "подобрен" от правилното осветление.


 

Колкото важни са цветовете, толкова важно е и тяхното "показване". Точно както в галериите картините трябва да са осветени майсторски, така и кухнята трябва да бъде показана в най-добрата й светлина. Това означава изобилие и разнообразие от модерни осветителни тела, поставени на ключови места. Освен естетическо, осветлението е и с практическа насоченост и е чудесен помощник на кулинара в действие.

 

Дори неутралната палитра не бива да бъде скучна.


 

Ако все пак предпочитате меките пастелни или бледите студени тонове, не забравяйте, че можете да ги "уравновесите" с избора на различни акценти в дървесен нюанс (за пастелните цветове) или в металик/злато (за неутралната гама).

 

И накрая – напомняме ви, че цветовете могат да проникнат навсякъде – в пода, в гърба на кухненския бокс, в стените, в прозорците. Важното е да мислите "извън кутията".

Рецепти