Ризото - винаги вкусно
от Симона Иванова | 19 март 2015
Където и да го хапваме по света

Ризотото е едно от най-типичните италиански ястия наред с пицата и пастата. Приготвя се с ориз и е изключително популярно в Северна Италия, както повечето от вас знаят.

 

Терминът ризото за пръв път се споменава през 19 век.

 

Точно както пицата и пастата може да се приготви с най-различни добавки – зеленчуци, гъби, различни видове меса, морски дарове, дори плодове.

 

Може да се импровизира с подправките, но типичните подправки за ризотото са пресен босилек и розмарин.

 

Все пак за приготвянето на ризото си има някои закони. Крайният му вид трябва да е гъста консистенция от ориз, който е запазил формата на зърната си, но е лепкав. Зърната на ризотото са пропити от бульон и накрая той е мек и лепкав, но в никакъв случай разкашкан.

 

За приготвяне на ризото се използва кръгъл бисерен ориз, който се запържва в краве масло или зехтин в зависимост от района. След това при ориза се добавя бульон, който може да е зеленчуков или месен, но задължително трябва да е в съотношение 1:1. Количеството бульон е това, което различава ризотото от типичния български ориз, който приготвяме най-често в съотношение 3:1 или 4:1.

 

След като се долее бульон, се задушава в същия съд при непрекъснато бъркане. За да получим типичното италианско ризото има една съставка, която задължително трябва да присъства – настъргано сирене пармезан.

 

Понякога, за да се постигне още по-кремообразна структура, вместо само настърган пармезан, почти в края на термичната обработка, се добавя предварително разбита на котлона смес от краве масло и пармезан.

 

Типичното ризото в Милано (Ризото по Милански или Миланско ризото) е характерно с използването на подправката шафран в него. Тя придава жълт цвят и неповторим вкус на ястията. Шафранът вече се среща на доста места в България, но цената му е доста висока. За негова по-евтина и лесно достъпна алтернатива можете да използвате куркума. Тя също ще придаде жълт цвят и по-интересен вкус на ризотото.

 

В някои райони освен (вместо) бульон се прибавя и чаша бяло вино. Още по-смелите кулинари правят ризотото с шампанско

 

Една от най-известните вариации на ризото е Паелята. Ястието произхожда от Валенсия, където най-често го хапват в неделя и на празника Фаи. Паелята също може да се приготви в хиляди разновидности, но трите задължителни съставки са – ориз, зехтин и шафран. След това се гарнира по желание, както вече споменахме, с всичко!

 

Паеля всъщност означава тиган. Такъв е и методът за приготвянето й – в голям, плосък, плитък тиган.

 

Първоначално добавките за паеля били зелен боб, домати и други зеленчуци. Според сезона и уловения дивеч, в паелята може да се добавят заек, охлюви, змиорки под формата на кюфтета. Като зеленчуци могат да се включат сърцевина от артишок, чушки и грах.

 

Ето и някои интересни обичаи свързани с валенсианското ризото – паеля:

 

Паелята се яде направо от тигана с лъжица. Освен това, не бива да се яде хляб, преди да е свършила паелята.

 

За празниците във Валенсия е станало традиция да се приготвя една гигантска паеля, която често влиза и в Рекордите на Гинес. За приготвянето и се изработват специални огромни тигани.

 

Паеля също се хапва традиционно и в Испания, най-вече за пикници през пролетта и лятото и се прави от мъжете в семейството.

 

Типичното ризото за Луизиана, САЩ е Джамбалаята, за която вече сме ви казвали интересни подробности. 

Рецепти