Кога ядките са вредни за здравето?
от Kulinar.bg | 29 август 2014
И как можем да избегнем тези моменти

Ядките са част от онези неща, които ни доказват, че хубавото в живота е в малък размер.

 

Вече няма човек, който да е запознат с полезното им действие, но в някои аспекти те могат и да ни подействат в отрицателна посока. Например, ако прекалим с ядките, това може да развали изцяло апетита ни.

 

Те са доста наситени с мазнини и калории. Но и сред тях има такива, които можем да изберем с по-голямо спокойствие.

 

И нещо, което е добре да знаем – не трябва да ги консумираме с допълнителни топинги – солени или сладки. Това добавя нежелани калории към общия брой.

 

"Най-лошите" ядки за диетата са макадамия – 30 г (10-12 бр) = само 2 г протеин и цели 21 г мазнини. Американски орех (нещо, което не се среща у нас, но е добре да знаем) – 3 г протеин в 30 г орехи и 20 г мазнини. Тези два вида ядки съдържат и най-голямото количество калории – 200 за 30 г.

 

"Най-лошите" овкусени ядки са бирени фъстъци и карамелизирани ядки. Точно това имахме предвид, като казахме, че допълнителните топинги, образно казано, са лош вариант, заради калориите и захарите, които се добавят към състава им.

 

Това, че нещо съдържа ядки, това не значи, че непременно е полезно за здравето, даже обратното. Един десерт с шоколад, карамел, много захар, сметаната и малко ядки в него... сами се досещате, че е по-скоро вреден. Представете си само – фъстъците имат натурално едва 2 г захари, а прибавени в подобен десерт... просто става страшно.

 

"Най-лошите" ядки, когато ни се хапва нещо солено - това са тези с вкус на барбекю и тези с пикантните подправки. Това значи за една шепа 370 мг натрий (+160 калории, 14 г мазнини). А колко още солени неща ще хапнем през деня?

 

"Най-лошите" ядкови масла са тези, които съдържат хидрогенирани мазнини. Някои марки, вече се научиха да използват по-натурални продукти. Но е добре да четем, преди да купуваме.

Рецепти