Кога плодовете стават вредни
от Kulinar.bg | 14 май 2015
И какво трябва да знаем, преди да ги хапваме в големи количества

Да, знаем, че плодовете са полезни и трябва да хапваме всеки ден пресни плодове, за да сме здрави. Няма спор.

 

Но има момент, когато "много хубаво не е на хубаво”, както е казал народът. Кога плодовете стават вредни за нас? Сега ще си поговорим за това коя е златната граница, която не бива да прекрачваме.

 

Това, което знаем със сигурност е, че плодовете са естествени антиоксиданти, пълни с редица полезни вещества. Но, като с всяко нещо, ако прекалим с тях, това може да окаже отрицателно действие на организма ни.

 

Фруктозата, най-честият вид захар в плодовете, може да не е добър избор за вашия организъм. Клетките в тялото преработват глюкозата в енергия, но черният дроб е този, който напълно преработва фруктозата. Докато "е в него”, се получават комплексни реакции, чиито крайни продукти са: триглецериди (вид мазнини), свободни радикали и пикочна киселина.

 

Което значи, че не бива да се пренасищаме с фруктоза, за да не увеличим и количеството на тези крайни продукти, които не работят положително за нас, особено ако са в големи количества.

 

Някои плодове наистина съдържат прекалено много захар. Това води до "избухване” на нивата на инсулин. Тогава тялото ни среща сериозни трудности с изгарянето на мазнините. Захарите обикновено се складират в тялото ни под формата на мазнини, които да използваме за енергия, когато ни потрябва (най-общо казано). 

 

Плодовете с най-сериозно количество захар са: ябълки, смокини, манго и грозде. И обратно с понижено количество фруктоза са: малини, ягоди, боровинки, лимони и пъпеш.

 

Плодовете могат да завишат доста количеството на въглехидрати. От една страна въглехидратите са бърз източник на енергия, но предозирането с тях може буквално да ни смаже в следващия момент. И на всичкото отгоре да ни "снабди” с нежелани мазнини. Това значи, че ако в порцията ни има плодове, тогава можем да пропуснем ориза, хляба или картофите.

 

Плодовите сокове всъщност ни снабдяват с течна плодова захар. Под тази форма, плодовете не могат да ни дадат необходимата доза фибри. Което трябва да ни даде сигнал да внимаваме за качеството и количеството на плодовите сокове, за да не затормозяваме допълнително храносмилателните процеси.

 

Добре е да сме наясно с това какви са нивата на кръвната ни захар. Дали можем да хапваме повечко плодове. Да внимаваме как комбинираме плодовете с останалата част от менюто ни. И когато ни се допие плодов сок, то да се погрижим да изгорим налориите с малко повече движение през деня.  

Рецепти