Кардамон - пикантен и неповторим
от Kulinar.bg
Ароматната подправка е използвана за първи път преди 1300 години

Кардамонът или кардамом, както още се изписва, е пикантна ароматна подправка от семейство Джинджифилови. Многогодишно растение, достигащо от 1.80 до 3.60 метра височина.

 

Зелените шушулки на растението се изсушават и семената им се използват в индийската и азиатската кухня цели или смлени.

 

Една от основните съставки в кърито е смленият кардамон. Употребява се като традиционна подправка за кафето в Близкия Изток – прави се като шушулките се смилат заедно с кафените зърна, за да се получи прахообразна смес, която се вари с вода, за да се получи традиционното кафе.

 

В други страни се добавя в чая, като Иран например. Билковият чай "Йоги чай" също съдържа ароматната подправка. Първи по отглеждане на кардамон е индийският щат Сиким.

 

Ароматната подправка е използвана за първи път преди 1300 години, а в Европа в внесен преди около 800 години. Произхожда от тропическите джунгли на Суматра, Индия, Малайзия и Шри Ланка.

 

Кардамонът е силно ароматен, пикантен и има неповторим вкус. Най-добре е да се съхранява в шушулките, защото след смилане бързо губи аромата си.


Зеленият кардамон се счита за една от най-скъпите подправки по тегло, но пък е необходимо много малко, за да се подправи ястието. Често се използва и в печенето. Например, традиционният финландски сладък хляб се прави с кардамон.


Черният кардамон се използва понякога като гарнитура за ориз басмати, а понякога зърната на подправката се дъвчат като дъвка. Някои марки джин ползват пикантния специфичен вкус на подправката за ароматизиране.


Зеленият кардамон е използван, особено в Южна Азия, за лечение на венци и зъби, за профилактика и лечение при възпаление на гърлото и проблеми с белите дробове, а също и при нарушения на храносмилателния тракт.

Рецепти