Как се приготвят охлюви
от Христиана Забунова | 09 септември 2013
Практически съвети за подготовката на охлювите

Охлювите са мекотели с богати хранителни качества. В едва 100 г от месото им се съдържа над 25 г белтъчини, 5 г въглехидрати, по-малко от 2 г мазнини, още магнезий, фосфор, цинк и др.

 

Охлювите са деликатес от древността. Те са едни от първите консумирани живи същества от човека. Още древните римляни и галите са приготвяли пълзящите животинки по различни рецепти, тъй като вярвали, че те са силен афродизиак за мъжете.

 

Приготвянето на охлюви е традиция в много страни. Франция е държавата с най-висока консумация на тези животинки – над 30 000 тона годишно. В България те не се свързват със съвременната българска кухня, но все пак мнозина се престрашават да ги опитат.

 

В приготвянето на охлюви съществуват няколко особености, които сигурно плашат желаещите да експериментират с тях. Истината е, че ако се спазват няколко основни правила, приготвянето на охлювите съвсем не е толкова трудно, колкото изглежда.

 

След като охлювите се съберат, се оставят "да гладуват" 4 – 5 дни . Целта е да се почистят от стомашно съдържимото. В този етап е важно охлювите да могат да дишат, но и да не напускат мястото, в което ги помещавате. Най-лесно е да ги оставите в найлонова торбичка с дупки от игла, през които да влиза въздух.

 

След като минат 4 - 5 дни, охлювите се измиват със студена вода. Изсипват се в дълбока тенджера с вряща вода, като на всеки 1 л от водата се слага по 1 ч.л. сол. Във водата могат да се добавят зърна черен пипер, бахар, дафинов лист, кора от лимон, различни зеленчуци – нарязан на едро лук, моркови, целина, магданоз и т.н. Вари се на силен огън за 15 - 20 минути, след което котлонът се намалява.

 

По време на варенето, премахвайте образувалата се пяна с помощта на решетъчна лъжица. Варенето трае средно между час, час и половина на слаб огън.

 

След като са сварят, охлювите се оставят да изстинат. С помощта на остър нож, вилица или дълъг шиш, черупките се изтърбушват, като се натиска там, където бялото месо се захваща за черупката. Задната част на охлюва не е годна за консумация и трябва да се изхвърли. Тя лесно се отделя, дори без нож, след като охлювите се сварят. От задната част на охлюва продължава тънко шнурче покрай месестата част, което също трябва да се премахне.

 

Ако искате да използвате и черупките на охлювите, първо ги измийте със соден разтвор и после ги попарете с гореща вода.

 

След като вече се убедихте, че за приготвянето на охлюви не се изисква нищо друго, освен търпение, предлагаме ви няколко изпитани рецепти за охлюви на фурна и охлюви с ориз.

Рецепти