Бланширане
от Kulinar.bg
Кипвате вода, поставяте продукта, вадите, охлаждате

Топлинна обработка на продукти с цел последващото им консервиране или използване в приготвянето на ястия. 


Извършва се като в затоплена до точка на кипене вода (в някои случаи с добавени сол, оцет и/или др.) се поставят продуктите (зеленчуци, плодове или гъби), които след две до пет минути се изваждат и обливат със студена вода, за да изстинат.


Причините да се извършва бланширане може да бъдат свързани с желание да се отделят обвивките на плодове или зеленчуци с по-тънки кори/люспи; да се придаде свежест на цвета на продукта; да се получи хрупкава коричка при приготвянето; да се подготвят продукти за съхранение във фризер и др.


До бланширане се прибягва и когато искаме на по-късен етап да готвим заедно различни по вид продукти, които изискват различно време, за да се сварят/изпекат/задушат добре.


Най-често това се случва в ресторантите. Продуктът, който би станал готов за по-дълго време, се бланшира. Така, когато някой си поръча конкретно ястие с този продукт, ще е сигурно, че поръчката ще е готова за определен брой минути, тъй като изходните съставки са подготвени.


Когато бланшираме с цел последващо замразяване, процедурата се прави, за да се избегне покафеняването на прибраните във фризера продукти.


Възможно е и бланширане с мазнина. Такова обаче се прилага много по-рядко. Един от случаите е при приготвянето на пържени картофи. Идеята е, че в процесът на бланширане картофът става почти готов, а последващото пържене оформя вкусна, хрупкава и лесно отделяща се коричка. 

Рецепти