4 полезни храни, които консумирате неправилно
от Кирил Русев | 10 февруари 2014
Понякога и дребните детайли са от значение

Не, всъщност няма такова нещо като неправилен начин за консумация на полезни храни, но нека кажем, че има някои начини на приготвяне и съхранение, които са по-правилни от други. Нека видим кои са те и за кои точно храни се отнасят...


Готвени зеленчуци


Къде бъркате? Варите ги.


Как да се поправите? Печете ги или ги приготвяйте на пара.


Защо? В зеленчуците има много водноразтворими витамини и минерали, които остават във водата след варене. Затова, ако нямате намерение да консумирате течността, по-добре ги пригответе без нея.


Нещо повече, в зеленчуците се намират някои полезни ензими, които се разрушават при по-високи температури на готвене. Поради тази причина неагресивни методи на обработка като варенето на пара са подходящи, ако даден зарзават не ви се яде в суров вид.


Ягоди


Къде бъркате? Режете ги.


Как да се поправите? Яжте ги цели.


Защо? В целите ягоди има между 8% и 12% повече витамин С. Това е установено от едно бразилско изследване от 2011 година и причината е, че непосредствено след разрязването на плода, витамин С бързо се разгражда под влиянието на светлината и въздуха.


Това важи и за всички останали плодове и зеленчуци, разбира се, но изследването касае само ягодите. Друг враг на витамин С са високите температури, затова е добре да съхранявате по-нежните плодове (такива без кора) на хладно.


Домати


Къде бъркате? Ядете ги сурови.


Как да се поправите? Сгответе ги.


Защо? Редовната консумация на домати се свързва с понижен риск от инфаркт, намалена инцидентност на рак на простатата и запазване на разсъдъка с напредването на възрастта.


Вероятна причина за това е високото съдържание на антиоксиданта ликопен, който се усвоява значително по-добре след термична обработка и в комбинация с някаква мазнина. Това не трябва да ви отказва от вкусната салата от домати през лятото, но е добър повод да наблегнете на доматените супи и манджите с доматени сосове.


Замразени храни


Къде бъркате? Избягвате ги.


Как да се поправите?Недейте да ги избягвате :) 

 


Защо? Противно на масовите разбирания, не само свежите плодове и зеленчуци могат да бъдат полезни. Напротив, в два от три случая замразените храни съдържат повече антиоксиданти, в това число витамин С и бета-каротин, отколкото пресните. Това се дължи на факта, че обикновено става дума за растения, които се берат при достигането на пълна зрялост и се замразяват непосредствено след това.


Много от зарзавата на пазара и в магазините се бере недоузрял, за да може да издържи минимум седмица на рафта - престой, който допълнително го лишава от ценни качества.  

Рецепти