Морско зеле (ламинария)
от Kulinar.bg
Морското зеле е доказателство, че вкусното може да бъде полезно

Морското зеле /ламинарията/, или както още е познато "келп", е водорасло от вида
Phaeophyceae. Намира се в най-големи количества в южните части на Япония, Бяло море и Охотско море.


Морското зеле расте на дълбочина 4 – 10 метра, образувайки "пояс от водорасли", но може да се намери и до 35 м дълбочина.


Обратно на предположението, че всичко полезно не е вкусно, морското зеле има приятен и свеж вкус, особено когато е правилно приготвено. Същевременно, то е съкровище за полезни вещества, особено богато на йод, фосфор, витамини и целулоза.

 

Съдържа витамини A, B1, B11, B12, C, K, пантотенова (В5) и фолиева (В9) киселини, желязо, натрий, калий, калций, манган, бром.

 

Ламинарията е много полезна за храносмилателната система и подобрява чревната перисталтика. Това му свойство се използва, при стомашни неразположения и запек.


Заради високото си съдържание на целулоза е неизменна част от диетите за отслабване. Особено подходяща е за намаляване на теглото, тъй като засища организма, без да го изтощава и му набавя ценни хранителни вещества.


Като типичен представител на клас водорасли, морското зеле е много богато на йод, което го прави незаменима част от хранителния режим на хора с щитовидни проблеми и заболявания.

 

Морското зеле се препоръчва и при превенция на астеросклероза, тъй като съдържащите се в него соли на алгиновата киселина неутрализират излишния холестерол.


Намалява кръвното налягане, регулира водно-солния баланс на организма и предпазва от стрес. Водораслото намира и широко приложение в козметичните средства – богато е на витамин С и има подмладяващо действие.


Морското зеле е част от китайската, японската и руската кухня. Приготвя се под формата на различни салати и супи. Най-полезно е да се консумира без термична обработка.


Притежава леко кисел вкус и често се подправя с други кисели подправки – лимонов сок, оризов оцет. Особено добра гарнитура са за риба - най-вече сьомга. Това е причината двете да присъстват заедно в различни морски салати.


В руската кухня морското зеле най-често се приготвя, заедно с червено цвекло и майонеза, а в китайската - със свежи зеленчуци - моркови, краставици и лук.

Рецепти