Вълшебните свойства на дюлите
от Симона Иванова | 19 ноември 2015
Изключително полезен плод

Представете си сега вкусни палачинки, намазани с желе от дюли... Вкусотия, нали?

 

Имаме за вас страхотна новина! Дюлите, освен че са ужасно вкусни, са и супер полезен плод!

 

Още Хипократ - бащата на медицината, препоръчва дюлята като средство за лечения на проблеми с храносмилателната система.

 

Всички сладка и компоти, приготвени от дюли, ускоряват метаболизма и помагат за стомашно-чревния тракт.

 

Знаете, че дюлята не може да се консумира веднага, след като се откъсне от дървото. Тогава е твърда, има тръпчив вкус и е почти негодна за ядене. Но ако я оставим да престои едно известно време - месец-два, тя омеква, става сочна и много вкусна.

 

Има изключително разнообразен минерален състав - богата е на фосфор, магнезий, калий, калций, желязо, мед. Освен това е богата на витамини А, С и почти всички витамини от група В. 

 

Суровата дюля не се препоръчва за консумация, тъй като се усвоята трудно и може да навреди на стомаха. Но печена и варена е чудесен начин за справяне точно със стомашни проблеми.

 

Много богата е на пектин - онова вещество, заради което ябълката е толкова полезна!

 

Освен пектин, дюлята съдържа и танини, които на свой ред предпазват чревната лигавицата. Това я прави много подходяща при хора, страдащи от белодробна туберколоза.

 

Припомнете си най-вкусните рецепти за сладко от дюли и задължително си направете!

 

Ако детенцето ви е злоядо, пригответе му дюлев сок, към който трябва да добавите малко мед и лимонов сок. Това стимулира апетита и подбужда желанието за хранене.

 

Дюлята може да се прилага и външно при хемороиди - правят се хладки компреси, напоени в сок от дюля и се прилагат върху засегнатите участъци.

 

 35674

wikipedia.org

 

 
Ето и още малко интересни факти за любимия есенен плод - дюлята.
 

Дюлите се препоръчват и при сърдечни заболявания - сокът от дюля има положителен ефект върху сърцето, понижава кръвното налягане, нормализира сърцебиенето. Полезна е при бъбречни заболязания и при анемия.

 

Печени и варени дюли могат да се използват като средство срещу повръщане. Сокът, който неведнъж вече споменахме, има антисептични действия, затова е полезен при дихателни проблеми.

 

Ако накиснете семената от дюлята в малко вода, ще се получи лепкава течност, която може да се прилага върху напукани устни или изгорени участъци.

 

Отразява се добре на хора с обща физическа отпадналост и депресия. Гони махмурлука и отстранява лошия дъх.

 

При цистит дюлите също могат да бъдат в помощ.

 

Отвара, приготвена от листа от дюли, помага за намаляване на астматични пристъпи. 

 

35673

wikipedia.org

Рецепти