Бонбонено дърво - вместо захар или мед
от Kulinar.bg
Естествен подсладител от Азия

По земите на Азия растат най-причудливи растения. Не един път сме ви запознавали с редица от тях. Днес е наред бонбоненото дърво. От името му вече ви стана ясно, че ще става дума за нещо сладичко.

 

На 2000 метра над морското равнище се среща това чудно дърво. Родината му е Китай. Може да се срещне като ховения или стафидено дърво. Днес може да се срещне и на други места, като Япония, Индонезия, Корея, та чак до Кавказ и Крим. Цветът на бонбоненото дърво е много красив и може да се отглежда и с декоративна цел. Може да порасне доста високо – 10-20 метра.

 

По клоните му не растат бонбони, откъде тогава идва името му, се питате? Самите плодове повече наподобяват кисели стафиди, а сладостта идва от самите дръжки на тези плодчета. С растежа на плода, тези дръжки стават месести и сладки. В тях има повече от 25% захар, а след изсушаването захарта става около 48%. "Бонбоните" имат лек аромат на ром и сладко-кисел вкус.

 

Ако годината е добра, от едно дърво може да се съберат и 40 кг плод. Ако берачитеуспеят да се сдържат да не си хапнат до насита, тъй като плодовете могат да се хапват директно от дървото.

 

Както можете да се досетите, тези "бонбони" могат да се сложат в най-различни десерти. Поради сладостта си, те са чудесен заместител на захарта и меда, дори. Азиатците ги използват за подслаждане на компоти, желата, сладка, сиропи и други.

 

 31520

 wikimedia.com

 

В Китай има напитка, направена от плода на бонбоненото дърво, която леко наподобява бирата.

 

Като повечето растения, и това си има своето място в народната медицина. Дръжката на плодовете на бонбоненото дърво се използват за главоболие, стомашно-чревни проблеми, простуди и проблеми с бъбреците.

 

И накрая- дървесината му се използва за направа на красиви мебели, музикални инструменти и сувенири.

Рецепти