Квас за домашно приготвен хляб
от Мартина Николова | 08 януари 2014
Как протича процесът и точната рецепта за домашен квас

Какво представлява домашно приготвена квас? Първо "подквасявам", означава да развалям (вкисвам) нещо. Но това е естествен (природен) процес, който протича при взаимодействието на вода и брашно.

 

Ако разполагате с хляб, приготвен с квас, то половината работа по направата на домашна квас ви е свършена. Като към няколко парчета квасен хляб добавите малко брашно и вода, ще получите също жива закваска, което дори отнема по-малко време, ако започнете отначало.

 

Закваската представлява ферментирала смес от вода и брашно. Двата продукта се смесват до консистенция, подобна на тази на тестото за кекс. Кашата се слага в буркан (за предпочитане са стъклото и порцелана) и се оставя да втаса на топло място (около 25 С).

 

Брашното, което е най-добре да се използва за направа на квас, е пълнозърнесто. Ако предпочитате най-разпространеното пшенично брашно тип 500, то е добре към съставките да сложите и малко пшенични трици. Не че няма да се получи, просто ще бъде по-успешно самото втасване.

 

Като цяло може да се добие от пшеница, ръж, нахут, хмел, дори ябълки и др.

 

След като вече сте стигнали до този етап, следва и т.нар. захранване.

 

Предлагаме ви и една точна рецепта за домашна квас. В начина на приговяне ще видите и какво точно означава захранването.


Необходими продукти:

 

2 с.л. пълнозърнесто брашно

 

изворна или чешмяна вода – прибавяйте по малко, докато се получи кексова гъстота на кашата


*Не използвайте минерална вода.


Начин на приготвяне:

 

Започнете да прибавяте по малко вода към брашното, до получаване на каша с гъстота на кексово тесто. Сложете закваската в буркан или друг стъклен съд. Захлупете с тензух, през който да влиза въздуха, и го сложете на топло място.

 

На следващия ден отнемете малко от сместа и заменете със същото количество прясно разбъркани брашно и вода и отново затворете съда. Оставете за още 1 ден. И повтарайте това до 7 дни. Това е процесът на захранване на квас.

 

На 3-я ден вече ще усетите кисела миризма, когато го отваряте, а към 6-я/7-я ден съдържанието ще е започнало да бълбука и ще е увеличило значително обема си. Когато това стане, означава че е готов за приготвяне на хляб.

 

Съхранявайте живата квас в хладилника.

 

*Постоянното захранване с брашно и вода, може да поддържа закваската жива месеци наред. И така винаги да разполагате с квас за пресен домашен хляб.

 

Припомнете си и традиционната руска напитка Квас.

Рецепти