Направи си сам: Боров мед
от Kulinar.bg | 10 септември 2013
Рецепта за сладък природен имуностимулант

С приближаващите студени месеци, идва време да се замислим как да останем здрави и да се предпазим от настинки и грипни състояния, които често ни настигат през зимата.

 

Най-доброто решение винаги ни предлага природата. Какъв по-добър имуностимулант от сладкия и вкусен боров мед? Той е много ефикасен за облекчаване на кашлица, хрема, при белодробни проблеми и общоукрепващо средство при простуда.

 

Приготвянето на боров мед в домашни условия може да стане по два начина и технологията съвсем не е трудна. Може да използвате борови връхчета или зелени борови шишарки.

 

За първия вид са ви нужни 50 – 60 борови връхчета, 1 кг захар, 1 ч.л. лимонена киселина и 2 л вода.

 

Боровите връхчета се попарват с гореща вода за няколко минути. Прецеждат се и се заливат с 2 литра вода. Варят се, докато водата не намали обема си на половина. След това се прецеждат отново и изхвърлят, а към боровата вода се добавя захарта и котлонът се намалява. Оставя се да ври на бавен огън, докато се сгъсти. Малко преди да се изключи се добавя лимонената киселина.

 

За втория вид боров мед са ви необходими около 100 бр. зелени борови шишарки, 3 л вода, 1,5 кг захар и лъжичка лимонена киселина.

 

Шишарките се измиват, изсипват се в дълбока тенджера и се заливат с 3 л гореща вода. Оставят се да престоят 12 часа, след което се слагат на котлона да заврат. Варят се, докато половината от водата не се изпари. Боровите шишарки се махат и към водата се прибавя захарта, в съотношение 1:1, т.е 1,5 кг захар. Бърка се до сгъстяване и 5-6 минути преди да се махне от огъня се добавя лимонената киселина.

 

Медът се налива в подходящи буркани и се затваря добре. Съхранява се на сухо и тъмно място. За засилване на имунната система и при кашлица се приема по 1 с.л вечер преди лягане в продължение на месец. След това се прави почивка от 30 дни и се продължава още един месец по супена лъжица преди лягане.

Рецепти