Ммм... Италиански сладолед
от Kulinar.bg | 23 октомври 2012
Задължително прочетете това, ако ви предстои посещение в Италия

Сладоледът е сред нещата в Италия, които е забранено да бъдат пропускани. Италианският джелато (gelato) е сред любимите „атракции“ както на туристите, така и на местните. Предлагаме ви няколко съвета, любезно предоставени ни от сайта Peika.bg, за това как да избираме от сладоледените витрини с лекотата на дългогодишен дегустатор и истински сладоледен гуру.

Основни понятия
 

gelato (джелато) – сладолед, но не точно. Сладоледът, който ядем тук, обикновено се приготвя от сметана и съдържа 10-30% мазнини. Италианският джелато обаче ползва за основа краве мляко, соево мляко или вода и процентът мазнини е между 1 и 10.
 

gelateria (джелатерия) – сладоледаджийница. Може да е само витрина или пък да има няколко маси. Обикновено се предлагат и няколко вида топли и безалкохолни напитки.


cono (коно) – фунийка.
 

Опашките трябва да са вашият магнит
 

Дългата опашка пред някоя витрина трябва да е магнит за вас. Видите ли 10+ души да чакат, незабавно и непоколебимо се отправете натам. Важно е обаче опашката да е от местни хора, които със сигурност знаят къде се приготвя най-добрият сладолед и са готови да чакат, колкото трябва. Към дългите опашки, съставени само от туристи, подхождайте с крайно съмнение.
 

Домашен сладолед

 

Домашен сладолед (или Fatto in casa) е надпис, за който е добре да се оглеждате. Само сладоледаджийници, които приготвят всичко на място, имат право да слагат тази табела. Ако я няма, вероятно сладоледът се зарежда от другаде и качеството няма да е толкова високо.

 

На вкус и на цвят...

 

Сладоледът, приготвен с пресни продукти, има по-невзрачен, мътен цвят. Ярките цветове обикновено означават добавени изкуствени оцветители. Малък трик: погледнете цвета на банановия сладолед. Ако е яркожълт, потърсете друго заведение. Ако е белезникаво-сивкав, вероятно е направен с истински банани.

 

Как да поръчате

 

Обикновено цената е „на топка“. В големите заведения за сладолед, трябва първо да платите, след което да подадете касовата бележка на служителя, който е зад витрината (в противен случай дори може да ви игнорират). В по-малките заведения може първо да поръчате, а след това да платите.

 

Сезоните на сладоледа

 

Сладоледените сезони се сменят заедно с годишните. На много места вкусовете са различни според месеца, за да се използват винаги пресни продукти. Не се страхувайте да изпробвате нови варианти. Например, есента е времето на кестеновия сладолед, горските плодове и крушите. Тези сладоледи може да са на витрината само за няколко седмици и са най-свежите от всички.

Рецепти