Малайзия
от Kulinar.bg | 29 ноември 2011
Основно място в менюто заема оризът

Малайзийската кухня съвсем естествено отразява мултикултурните аспекти на Малайзия. Доказателство за това са множеството етнически групи в страната, които приготвят свои собствени ястия. Повечето от подправките и съставките са еднакви, но различия се срещат в самите рецепти и начин на приготвяне на храната.

 

Както в повечето страни в Югоизточна Азия, така и тук, основно място в менюто заема оризът. За целта се отглежда специален местен сорт или се ползва ароматния ориз на северната съседка Тайланд. Висококачествения сорт басмати присъства в повечето ястия биряни, поради дългата си форма и деликатния си аромат, докато по-малкия японски ориз е навлязъл значително по-бавно в Малайзия и не е толкова популярен.

 

От ориз малайзийците правят националното ястие nasi lemak, представляващо задушен ориз с кокосово мляко, към който се добавя пържена аншоа, фъстъци, нарязана краставица, твърдо сварени яйца и пикантна чили паста за по-богат аромат. Характерно за nasi lemak е, че може да бъде приготвено по толкова много и различни начини, че може да се сервира както за закуска, така и за вечеря.

 

Юфката е друг често използван, основно в малайзийската китайска кухня, източник на въглехидрати.

 

Индийските хлябове roti canai, dhosai, idli и puri са предпочитани за закуска, докато западният хляб е ново допълнение към храната на малайзийците и е предпочитан от по-младите представители на населението.

 

Телешкото месо присъства в много рецепти, въпреки че трябва да отбележим, че последователите на някои религии като хиндуизъм и някои форми на будизма забраняват консумацията му. Все пак то се приготвя с къри, на яхния, с юфка или просто се пече. Свинско се консумира основно от немюсюлманското население отново поради религиозни съображения.

 

Като цяло в Малайзия се ядат различни видове морски дарове, включително скариди, раци, калмари, сепия, миди и октоподи.

Зеленчуци има на разположение почти целогодишно. Понякога реколтата намалява значително по време на дъждовния сезон, което прави зеленчуците малко по-скъпи по това време на годината. Същото важи и за плодовете, сред които се отличават дуриан, рамбутан, мангостан, личи и манго.

 

Като цяло малайзийската кухня е претърпяла силно влияние от тайландската, китайската и индонезийската кухня, като се е обособила и специфичната nyonya кухня. Тя се е развила в някои китайски общества, заселили се по тези земи преди два-три века. Те запазили своите кулинарни традиции, но ги обогатили значително благодарение на ароматните местни подправки.

 

Храната nyonya включва съставки, характерни за Югоизточна Азия като кокосовото мляко, лимоновата трева, куркумата и лютите чушки. Според някои тя е смесица от китайския и малайския начин на готвене, с малко тайландско влияние.

 

Фактът, че е мултикултурна страна, е накарал Малайзия да адаптира ястията си, така че да отговарят на вкусовите предпочитания на различните култури. Например малайзийците от китайски произход се хранят с не толкова пикантно къри в сравнение с това, приготвяно в другите райони. Китайската юфка пък е обединила части от индийския и малайския вкус.

 

Етническите индийци в Малайзия водят корените си от Южна Индия, за което напомнят множеството подправки и кърито, което те често готвят. Според обичая те мият ръцете си преди хранене, а вместо прибори използват дясната си ръка.

 

Най-популярното ястие в страната се нарича satay и се приготвя от парчета телешко, овче или пилешко месо, мариновано в подправки. Към него се добавят тънки бамбукови ленти, като всичко това се пече на бавен огън. Satay се сервира с ориз и сурова салата от краставици, ананас и лук. Някои предпочитат ястието със сладкия, леко пикантен фъстъчен сос.

 

Местното население яде предимно хляб от вида чапати, който произхожда от Пенждаб. Той се консумира най-вече със зеленчуково къри. Понякога хлебчетата се ползват и за увиване на хапки от някои варени ястия.

 

Най-известната национална салата се прави от ананас, краставица, боб, скариди и варено яйце, като всичко това се поднася с фъстъчен сос.

 

За приготвянето на десертите си малайзийците никак не щадят кокосовото мляко. Например сладкият cendol се прави от оризова юфка с охладено кокосово мляко и палмова захар. Bubur cha cha пък съдържа сладък картоф, нарязан на кубчета, поднесен с кокосово мляко и саго.

 

Огромното разнообразие от тропически плодове също служи като десерт в Малайзия.

 

Вегетарианското меню е предпочитано най-вече от будистите. Според някои традиции те сервират храната си върху бананово листо и използват ръцете си, за да се хранят. Този обичай се спазва и в голяма част от ресторантите, които сервират подобни традиционни ястия.

Рецепти