Видове семена и тяхното вкусно приложение
от Kulinar.bg | 11 септември 2013
Научете повече за киноа, ленено семе, сусам и др.

Малки, но мощни, семената трябва да заемат много по-голямо място в начина на хранене.

 

Дали ще прибавите една лъжица към закуската сутрин или ще ги хрупате следобед – няма значение.

 

Важното е да се възползвате по-често от техните полезни свойства.

 

Ето как да процедирате...

 

Киноа

 

Ако имате нужда от повече желязо, прибавянето на киноа към диетата е лесен начин да се сдобиете с него. Семенцата съдържат толкова желязо, колкото месото, достатъчно протеини, фибри и цинк. Да не пропуснем и витамините от B комплекса и витамин Е. Както и много важния факт, че киноа не съдържа глутен.

 

Използване: Накиснете семената във вода за 3-4 минути и ги пригответе така, както приготвяте ориз.

 

Чиа

 

Искате да бъдете силни като ацтеките? Просто включете една от техните любими храни в менюто си. Семената чиа са с високо съдържание на протеини и калций, както и на алфа линоленова киселина. Последната е представителка на групата на омега-3 есенциалните мастни киселини, така че няма нужда да споменаваме колко е полезна. Чиа също така снабдява тялото с разтворими диетични фибри.

 

Използване: Семената са страхотно допълнение към домашно приготвения хляб. Можете да ги прибавяте към смутита и всякакви здравословни напитки.


Слънчогледови семена

 

Помните ли, че слънчогледът е засят за първи път в Европа през 16 век - в ботаническа градина в Мадрид, Испания? В самото начало се е отглеждал като декоративно растение и за семки. Ненаситените мастни киселини в семките понижават риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания и намаляват кръвното налягане.

 

Използване: Запечете ги леко в сух тиган и ги смесете с кашу или бадеми и ще получите страхотен микс.

 

Сусам

 

Много хора твърдят, че сусамът е страхотен източник на калций. За съжаление, това не е вярно. За щастие, сусамът е един от най-богатите източници на гама-Токоферол – важен антиоксидант и част от комплекса на витамин Е.

 

Използване: Поръсвайте семената от сусам (вместо сирене) върху салати и паста. Можете да ги използвате при паниране на риба или пиле, вместо галета.


Маково семе

 

Съдържа голямо количество мазнини – 50-60%, протеини и захари, витамин С, органични киселини и смола. Семенцата са изключително малки, като един килограм съдържа около 1-2 милиона.


Използване: Запечете го в сух тиган, след това го смелете с хаванче. Можете да го смесите с подправки и кокос, за да го включвате в къри.

 

Елда

 

Зърно или семе е елдата, няма огромно значение. В нея се съдържат големи количества белтъчини. Ето защо се препоръчва за хора, които по някакви причини не консумират месо или други богати на белтъчини храни.

Използване: Брашното от елда е много подходящо за направата на палачинки. Използвайте семената в салата "Табуле".

 

Тиквено семе

 

Друг чудесен доставчик на желязо за организма. 25 грама тиквено семе си имат толкова желязо, колкото 100 грама червено месо. Източник са и на диетични фибри.

 

Използване: Можете да ги прибавяте към мюсли или да ги похапвате леко запечени. Казват, че е много вкусно да поръсвате запечени сладки картофи с тях. Ще пробваме задължително!

 

Ленено семе

 

Не обичате риба и се чудите на пескетарианците? Наблегнете на кулинарната употреба на лененото семе – заради вече споменатата алфа линоленова киселина, която се открива в най-големи количества именно тук.

 

Използване: Поръсвайте зърнените закуски с ленено семе и няма да съжалявате.

Рецепти