Бабка от Източна Европа
от Kulinar.bg | 10 април 2015
Вариант на обрeден сладък хляб за Великден

В много страни от Стария континент има разнообразни традиции, свързани с великденските празници.

 

Тъй като ние сме кулинарен сайт, то ще ви разкажем повече за традиционния хляб Бабка, който се приготвя точно за тези светли християнски празници.

 

Хапването на различни видове козунак или сладък хляб е стара ортодоксална традиция за празника. Повечето православни християни имат някаква подобна рецепта. Някои смятат, че бабка, което означава буквално баба, идва от Полша. Но не е съвсем сигурно, както се случва с повечето дългогодишни рецепти.

 

Представлява подсладен хляб със стафиди или сушени плодове, понякога накиснати в сок или коняк, поръсен с бяла или пудра захар.

 

Като говорим за този хляб в контекста на Възкресението, това не означава, че не можем да си го приготвим и през останалото време на годината.

 

Тази рецепта напомня хляба на Тони или панетоне, както е известен – любимият хляб от времето на Римската империя.

 

За много народи хлябът е символ на живота, той е връзката между икономика, политика, естетика, социален аспект, загриженост за здравето... Хлябът на Великден има точно такава силна символика и затова трябва да е специален.

 

Бабка, бобка или просто баба е сладкиш с прясна мая. Пандишпаненият сладкиш, комбинация от кейк и козунак, се прави най-вече в страните от Източна Европа – Полша, Македония, България, Албания.

 

В Румъния и други християнски празници са белязани от присъствието на обредния хляб на масата, като Коледа и Петдесетница, приготвя се също и на Нова Година. Обикновено няма пълнеж и е украсен с ванилова, шоколадова глазура, поръсва се с бадеми.

 

В еврейските пекарни се среща един подобен хляб, наречен кокош (kokosh).


Предлагаме ви да опитате Бабка още за този Великден.

 

Рецепти